“Enigma do Usłyszenia”, czyli cykl webinarów i podcastów

Enigmy można… posłuchać. Centrum Szyfrów Enigma przygotowało serię bezpłatnych podcastów i webinarów „Enigma do usłyszenia”, podczas których omawiana jest historia niemieckiej maszyny szyfrującej, kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Dostępne są online, także z tłumaczeniem na język migowy.

Podcasty I webinary „Enigma do usłyszenia” powstały w ramach projektu „Enigma bez barier”. Cykl dziesięciu podcastów w przystępny sposób przybliża sukces słynnych kryptologów oraz historię związaną z kryptologią.

Pierwszy sezon obejmuje osiem epizodów w języku polskim, jeden w języku angielskim oraz jeden nagrany „prostym językiem”.

Pierwsze odcinki już dostępne online na kanale YouTube Centrum Szyfrów Enigma. To m.in. „Od Enigmy do bezpieczeństwa cyfrowego”, w którym Artur Markiewicz opowiada o bezpieczeństwie w sieci oraz „ Enigma: Brzmienia szyfrów”, w którym Patryk Piłasiewicz opowiada m.in. czy możliwe jest zakodowanie muzyki i czy sztuka może być sposobem utajniania wiadomości.

Kolejny odcinek już 24 listopada. Agnieszka Jankowiak-Maik – historyczka, nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana w sieci jako “Babka od histy” przybliży temat „Pogromców Enigmy”.

Przy tworzeniu podcastów wykorzystano dźwięki Enigmy oraz fragmenty rozmów z rodzinami kryptologów i ekspertami.

Spotkania trwają ok. 60 minut i są tłumaczone na polski język migowy. Jak zapowiada Centrum Szyfrów Enigma, wkrótce udostępnione zostaną wszystkie z polskimi napisami na kanale CSE na YouTube.