“Kartka dla polskiego bohatera”, czyli akcja solidarnościowa poznańskich organizacji pozarządowych

Od kilku tygodni sytuacja na granicy polsko-białoruskiej staje się coraz poważniejsza i bardziej zaogniona. Polityczne działania, do których wykorzystywani są imigranci i uchodźcy wzbudzają wiele emocji. Wielkopolski Klub Dyskusyjny Cyryl Club organizuje akcję solidarnościową „Kartka dla polskiego bohatera” z tymi, którzy stoją na straży polskich granic. Opowiedział o niej Kevin Nowacki, który udzielił wywiadu portalowi Codzienny Poznań.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wyjątkowo napięta i stanowi poważny problem nie tylko dla Polski, ale i dla całej Unii Europejskiej. Wykorzystywani do walki politycznej migranci próbują nielegalnie wkroczyć na terytorium Polski. By nie doszło do masowej nielegalnej migranci, polskie służby patrolują okolice uniemożliwiając tego typu działania.

Poznańskie organizacje pozarządowe, w tym m.in. Stowarzyszenie Projekt Poznań oraz Instytut Poznański działające w ramach Wielkopolskiego Klubu Dyskusyjnego Cyryl Klub zorganizowały akcję „Kartka dla polskiego bohatera”.

Jak wyjaśnił Kevin Nowacki z Projekt Poznań podczas naszego programu „Hej Poznań”, ma ona na celu okazanie wsparcia i solidarności z funkcjonariuszami, którzy chronią polską granicę. Przypomniał, że straż graniczna, wojsko i policja pełnią służbę w trudnych warunkach – ciągłego napięcia, gotowości, przez całą dobę i bez względu na warunki atmosferyczne.

Zdaniem organizatorów akcji, drobny gest w postaci kartki ze wsparciem, może być niezwykle istotny i potrzebny w codziennej słuzbie.

Kartki zbierane będą do środy, 24 listopada, do godziny 19:00. Należy je dostarczyć do siedziby Cyryl Club przy ul. Młyńskiej 14. Stamtąd jeszcze w tym tygodniu zostaną przesłane do punktu granicznego skąd będą rozdysponowane między służby.

Zapytany przez Piotra Szulca podczas wywiadu w „Hej Poznań” Kevin Nowacki wskazał, że „Kartka dla polskiego bohatera” może mieć różne formy i być wykonana w dowolnej technice. Przyznał, że może to być zarówno malunek jak i np. list ze słowami otuchy. Prowadzący program podpowiedział, by wysłać pocztówkę z Poznania – w ten sposób można okazać wsparcie także z oddalonych od polsko-białoruskiej granicy terenów.

Więcej o akcji można wysłuchać w wywiadzie w ramach programu Hej Poznań.