Poznań rozbłyśnie na czerwono. Dlaczego?

Czym jest zespół delecji? Na to pytanie wciąż niewiele osób potrafi odpowiedzieć. To rzadkie zaburzenie genetyczne, z którym rocznie rodzi się do ok. 300 dzieci rocznie. By szerzyć świadomość na temat tego zaburzenia, a jednocześnie wyrazić solidarność z chorymi i ich rodzinami i opiekunami, Poznań włączy się do ogólnoświatowej akcji i podświetli miejskie budynki na czerwono.

 

Listopad jest miesiącem szerzenia świadomości o zespole delecji 22q11, który jest zaburzeniem chromosomowym powodującym różnego rodzaju wady i zaburzenia rozwojowe. Osoby ciepiące na ten zespół wymagają wielospecjalistycznej opieki medycznej. W Polsce co roku rodzi się z nim ok. 150-300 dzieci. Z uwagi na różnorodność symptomów zdiagnozowanie choroby jest bardzo trudna.

Problem jest jednak mało znany, dlatego Poznań przyłączył się do ogólnoświatowej akcji organizowanej 22 listopada. W tym dniu najważniejsze budynki w całej Europie podświetlane są na czerwono. W stolicy Wielkopolski czerwienią rozbłysną m.in. Urząd MIasta Poznania, Iglica MTP oraz Fontanna Wolności.

Akcja jest koordynowana przez stowarzyszenie 22q11 Polska. Rozpocznie się po zmroku.