Czerwona kokardka przypomni o testowaniu w kierunku HIV

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do znaczącego spadku wykrywalności zakażeń HIV. To sytuacja wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia i życia Polaków. Pacjenci są obecni diagnozowani w bardzo późnym i trudnym do leczenia stanie. By przypomnieć o potrzebie testowania w Poznaniu znów pojawi się dziś czerwona kokardka, która zostanie wyświetlona na różnych budynkach w mieście.

 

Trwa Europejski Tydzień Testowania, który ma przypominać o potrzebie wykonywania badań i wczesnym wykrywaniu zakażeń. Eksperci alarmują, że pandemia przyczyniła się do zmniejszenia wykrywalności zakażeń HIV. Gdy w 2019 roku odnotowano w Polsce 1615 przypadków, już rok później, bo w 2020 roku liczba ta spadła niemal o połowę, do 840.

„Czy to oznacza, że liczba zakażeń spadła? Oczywiście, że nie. To oznacza tylko, że zrobiono dużo mniej testów. Czyli że wiele osób żyje z HIV, ale o tym nie wie. Już dziś odnotowujemy w naszym szpitalu coraz więcej przypadków AIDS, takiego, jaki pamiętamy z początku tej epidemii, z lat 80. Tak nie powinno być, bo przecież mamy świetne, w pełni refundowane leki. Tylko, że tych ludzi nikt w odpowiednim momencie nie zdiagnozował… A co będzie za dwa-trzy lata, kiedy do szpitali zaczną trafiać ludzie, którzy powinni wykonać test w czasie pandemii COVID-19, ale tego nie zrobili i już dawno zapomnieli, że mieli ryzykowne zachowania?! Przecież jeśli osoba z HIV trafi do lekarza chorób zakaźnych za późno, może umrzeć. Nie zawsze udaje nam się takiego pacjenta uratować.” wskazuje prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

By zwrócić uwagę na problem i przypomnieć o potrzebie testowania w kierunku HIV już dziś po raz kolejny w Poznaniu pojawi się czerwona kokardka. Specjalny samochód będzie kursował po poznańskich ulicach wyświetlając na fasadach budynków czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. Jednocześnie od dłuższego czasu można zauważyć w mieście citylighty z kokardką i informacją dotyczącą testowania i zapobiegania.

„Celem tego happeningu organizowanego od kilku już lat przez Gilead Sciences oraz Polską Fundację Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ jest przypominanie Polakom, że HIV jest nadal groźny. Testy trzeba robić zawsze, kiedy doszło do ryzykownej sytuacji. Warto! Osoba, która wie, że jest zakażona, może dziś funkcjonować zupełnie normalnie i cieszyć się życiem” – wyjaśnia Mateusz Liwski, prezes ‘Res Humanae’

Jak podkreślają eksperci, szybki dostęp do leczenia jest kluczowy dla bezpieczeństwa, życia i zdrowia, a także dla bezpieczeństwa innych osób. Ci, którzy zostali zdiagnozowani w poprzednich latach wskazują jednocześnie, że ich dostęp do leczenia w czasie pandemii nie uległ zmianie. Oznacza to, że pandemia wpływa jedynie na liczbę testów, na które decydują się Polacy, a nie dostępu do lekarza.