Coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w Wielkopolsce. Kolejny szpital przekształca się w covidowy

W związku z zaogniającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, w tym także w Wielkopolsce, kolejne oddziały w regionie są przekształcane w covidowe. Decyzją wojewody wielkopolskiego, od najbliższego poniedziałku Szpital Powiatowy w Szamotułach zostanie przekształcony w całości w placówkę związaną ze zwalczaniem covid-19.

 

W Wielkopolsce potwierdzono dziś ponad 2600 nowych zakażeń potwierdzonych w ciągu ostatniej doby. Coraz więcej zakażonych oznacza także coraz większą liczbę osób wymagających hospitalizacji. Najczęściej dotyczy to osób niezaszczepionych przeciw Sars-CoV-2, którzy częściej ciężej przechodzą chorobę i wymagają dłuższego leczenia.

Na terenie szpitala tymczasowego MTP uruchamiane są kolejne moduły i powiększana jest baza łóżkowa. Nie są to jednak jedyne działania w kierunku zabezpieczenia szpitalnego w regionie.

Decyzją wojewody wielkopolskiego, od 29 listopada, czyli od najbliższego poniedziałku, oddziały Szpitala Powiatowego w Szamotułach zostaną w całości przekształcone w obszary covidowe. Dla pacjentów oznacza to, że wszystkie planowe przyjęcia zostają czasowo wstrzymane.

Obecnie w placówce są 22 łóżka covidowe, natomiast jak informuje dyrekcja szpitala, od najbliższej soboty będzie ich 50, a od poniedziałku 103, w tym 5 do intensywnej terapii. Będą one przeznaczone zarówno dla pacjentów, u których potwierdzono zakażenie jak i dla tych, którzy czekają na wynik i wymagają hospitalizacji.

Pacjenci niezakażeni wymagający leczenia szpitalnego będą kierowani na odpowiednie oddziały do placówek medycznych w okolicy.

Jednocześnie w szamotulskim szpitalu bez zmian będą funkcjonować wszystkie poradnie specjalistyczne: chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chorób płuc i gruźlicy, diabetologiczna, dermatologiczna, położniczo-ginekologiczna, kardiologiczna, neurologiczna, okulistyczna, ortopedyczna, otolaryngologiczna, reumatologiczna, urologiczna, zdrowia psychicznego, medycyny pracy.

Pracować będą także pracownie: RTG, USG, Tomografii Komputerowej, EKG, EEG, Serologii, Endoskopii oraz Laboratorium.

Bez zmian będą funkcjonować: Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, Poradnia Lekarza Rodzinnego, a zwłaszcza Pogotowie Ratunkowe.