Co z Piątką dla zwierząt? Aktywiści będą protestować w Poznaniu w Dniu Bez Futra

Miała być „Piątka dla zwierząt”, a… nie ma niczego. We wrześniu minął rok odkąd do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, z którą wiązało się wiele obietnic polityków. Do tej pory jednak nie wprowadzono m.in. zakazu hodowli na futra. Aktywiści Fundacji VIVA! będą dziś przypominać o niespełnionych zapowiedzi podczas manifestacji na ul. Półwiejskiej.

 

Jak wskazują aktywiści, pomimo dużego poparcia społecznego i wielu obietnic polityków w zakresie zmian w ustawie o ochronie zwierząt i tzw. „Piątki dla zwierząt” nadal nie zmieniono prawa. W Polsce działa obecnie kilkaset ferm futrzarskich, choć ich działalność miała być zakazana.

„Komunikat partii rządzącej nie jest dla nas jasny ani spójny. Na początku prezes Kaczyński mówił, że wprowadzenie takiego zakazu to kwestia serca, a premier Morawiecki, że to ważne z powodu wrażliwości. Gdy zakaz został przegłosowany premier i prezes zamrozili prace nad ustawą, zakaz nigdy nie wszedł w życie. Prezes przekonywał też, że „każdy dobry człowiek poprze tę ustawę”. Gdy udało się osiągnąć ponadpartyjne porozumienie, minister rolnictwa, pan Ardanowski, został odwołany ze stanowiska za to, że głosował przeciwko Piątce dla Zwierząt, a teraz na stanowisko ministra rolnictwa został powołany pan Kowalczyk, który… jako jeden z nielicznych także głosował przeciwko Piątce dla Zwierząt. Trudno nam pojąć tę logikę. Warto też zaznaczyć, że Jarosław Kaczyński w 1995 roku publicznie obiecał działanie na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce, a zakazu jak nie było, tak nie ma” – mówi Mikołaj Jastrzębski z fundacji Viva!

Aktywiści pytają polityków, co się stało z obietnicami dotyczącymi zmian w prawie. Jak do tej pory nie uzyskali odpowiedzi, dlatego z okazji obchodzonego dziś Dnia Bez Futra przeprowadzą manifestacje w kilku polskich miastach, w tym także w Poznaniu.

Jak wskazują, co roku na futro zabija się w Polsce ok. 6 mln zwierząt, zwykle w brutalny sposób, a warunki w samych hodowlach także są skandaliczne. Pod względem liczby zabijanych w tym celu zwierząt Polska znajduje sie na drugim miejscu w Europie i trzecim na świecie. W innych państwach widać trend zakazujący tego typu hodowli. Także wśród projektantów mody odchodzi się od naturalnych futer.

„Niemal 100% produkowanych u nas futer jest eksportowanych na wschód, a w Polsce zostają śmieci, smród, muchy, skażona gleba, woda i powietrze” – wskazują aktywiści

Akcja uliczna odbędzie się dziś o godzinie 17:00 na ul. Półwiejskiej w Poznaniu, przy pomniku Starego Marycha.