Czym różni się umowa deweloperska od przedwstępnej i po co spisuje się intercyzę? Dzień Otwartego Notariatu rozwieje wątpliwości

Czym różni się umowa deweloperska od przedwstępnej, jakie są zalety intercyzy, jak odrzucić spadek – to jedynie część pytań, na które odpowiedzi można usłyszeć u notariuszy. Mimo, że statystycznie każda osoba choć raz w życiu skorzysta z usług notarialnych, to nadal wielu nie wie, jak wiele spraw można rozwiązać właśnie w ten sposób. Już w sobotę będzie można uzyskać informacje prawne w tym zakresie w ramach 12. już edycji Dnia Otwartego Notariatu. Opowiedziała o nim o swoim zawodzie notariusz Agata Laskowska, która udzieliła wywiadu portalowi Codzienny Poznań.

 

Już po raz dwunasty w historii Krajowa Rada Notarialna przy współpracy z poszczególnymi radami w kraju organizuje Dzień Otwartego Notariatu. To ciekawa akcja edukacyjna, w ramach której notariusze udzielają różnego rodzaju informacji prawnych.

Z założenia były to spotkania nie tylko w biurach, ale także popularnych miejscach w mieście, takich jak np. galeria handlowa czy kawiarnia, by dotrzeć do jak największej liczby osób. Z uwagi na pandemię zmieniono zasady i wydarzenie odbywa się online.


Jak wyjaśniła notariusz Agata Laskowska podczas programu „Hej Poznań!”, w tym roku informacje będą udzielane drogą telefoniczną oraz online. Każda regionalna izba notarialna będzie miała przypisany numer telefonu, pod którym dostępni będą notariusze biorący udział w akcji.

Oprócz tego będzie prowadzony streaming na Facebooku, podczas którego będzie można zadawać pytania,a notariusz odpowie na nie na żywo. Istnieje także trzecia forma kontaktu – poprzez czat na żywo, gdzie odpowiedzi są udzielane przez notariuszy pisemnie, ale także na żywo, w formie czatu.

Akcja organizowana jest zawsze w ostatnią sobotę listopada. Najbliższa już 27 listopada, w godzinach 10:00-16:00. Agata Laskowska zachęciła, by odwiedzić stronę internetową porozmawiajznotariuszem.pl, gdzie znajdują się numery telefonów oraz odnośniki do poszczególnych metod kontaktu.

Piotr Szulc zapytał podczas programu o najczęstsze sprawy, z jakimi zgłaszali się uczestnicy poprzednich akcji. Jak wskazała notariusz, zwykle to wszelkiego rodzaju ruchy majątkowe w rodzinie, takie jak np. przekazanie mieszkania, darowizny, odrzucenie spadku czy testamenty. Wiele osób w ostatnich latach pyta również o różnicę między umową deweloperską a przedwstępną.

Akcja prowadzona jest jako działania edukacyjne. Podczas wywiadu Piotr Szulc zauważył, że wiele osób w Polsce wciąż nie wie, jakimi sprawami zajmuje się notariusz, dlatego tego typu akcje są potrzebne. Agata Laskowska przyznała mu rację mówiąc, że świadomość prawna społeczeństwa jest niska, dlatego Izba Notarialna organizuje również inne akcje, w tym m.in. wykłady i spotkania w szkołach, głównie średnich.

W programie poruszono również kwestię ogólną, czyli to, czym zajmuje się notariusz, na czym polega jego praca i z czym można się do niego zgłosić.

Agata Laskowska wyjaśniła, że notariusz dokonuje czynności prawnych którym prawo nakazuje nadania formy notarialnej lub gdy jest wola stron do takich działań. Najczęściej z usług notarialnych korzysta się przy różnego rodzaju obrocie nieruchomościami, czyli w obszarze, który wymaga usługi notarialnej. Wśród tych, które nie są obowiązkowe najczęściej sprawy dotyczą kwestii spadkowych. Jak podkreśliła, u notariusza można przeprowadzić postępowanie spadkowe, które jest alternatywą dla postępowania sądowego. Pozwala to zaoszczędzić czasu.

Piotr Szulc zadał także pytanie o… płatność u notariusza. Czy to prawda, że nie można płacić kartą za usługi notarialne i co się z tym wiąże? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w wywiadzie wideo.