Jak wygląda nowa siedziba DPS nr 1 na Strzeszynie?

W najbliższym czasie do eksploatacji oddany będzie nowy budynek Domu Opieki Społecznej nr 1 na Strzeszynie, gdzie zamieszkają seniorzy dotychczas zajmujący kamienicę przy ul. Bukowskiej. Obiekt został dostosowany do potrzeb seniorów, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi.

 

Od 1967 roku Dom Opieki Społecznej nr 1 mieścił się na ul. Bukowskiej w Poznaniu. Choć od początku starano się zapewnić tam warunki zbliżone domowemu zaciszu, wieloletnia kamienica przestała spełniać oczekiwania, a ograniczone możliwości oraz ciasnota pomieszczeń zaczęły ciążyć zarówno mieszkającym tam seniorom, jak i pracownikom. Placówka zlokalizowana była na drugim i trzecim piętrze XIX – wiecznej kamienicy i dostępna była tam wyłącznie jedna winda, co utrudniało codzienne funkcjonowanie. Zły stan budynku wpłynął na decyzję o przeniesieniu Domu Opieki do całkiem nowej lokalizacji. Unowocześniona siedziba, o powierzchni ponad 6 tys. m2, mieści się przy ul. Żołnierzy Wyklętych 26 na Strzeszynie i jest już gotowa do zamieszkania.

Zastosowano tam szereg udogodnień, które mają pomagać podopiecznym w codziennym życiu. Za sprawą wind i szerokich korytarzy placówka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na seniorów czekają duże, umeblowane pokoje, każdy z dostępem do łazienki. W pokojach znajdzie się telewizor, radiowęzeł i dostęp do internetu. Dodatkowo wszystkie wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze w razie potrzeby będą mogli łatwo i szybko zawołać swoich opiekunów. Do dyspozycji są pokoje jednoosobowe, o powierzchni 20 m2 oraz dwuosobowe, mające niemal 28 m2. W zależności od tego, czy lokum umiejscowione jest na parterze czy piętrze – wszystkie mają wyjście na taras lub dostęp do balkonu. Aby ułatwić starszym orientację w nowym budynku zastosowano osobne kolory dla każdej grupy pomieszczeń.

“Pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób” – tłumaczy Prezydent Miasta Poznania – Jacek Jaśkowiak

Nowy budynek ma spełniać oczekiwania nie tylko seniorów, ale również ich opiekunów. Im zapewniono pokój dzienny, jadalnię oraz aneks kuchenny. Ponadto znajdzie się tam gabinet doraźnej pomocy medycznej, zaplecze higieniczno-sanitarne, pomieszczenia biurowe i administracyjne, pokoje gościnne i dzienne oraz pralnie z suszarniami.

Zadbano także o codzienny rozwój fizyczny i psychiczny podopiecznych oraz możliwość realizowania ich pasji. W tym celu stworzono salę gimnastyczną, kino-cafe oraz kaplicę, gdzie seniorzy będą mogli w pełni wyciszyć się i oddać kontemplacji. Dostępne są również wspólne przestrzenie z pracowniami, w tym pracownią ceramiczną ze specjalistycznym piecem do wypalania wytworów.

W piwnicy będzie miejsce na zaplecza socjalne i higieniczno-sanitarne dla pracowników, a także pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz garaże.

Budynek ma osobne wejście z zewnątrz oraz miejsca parkingowe dla gości odwiedzających DPS.

Każdy senior będzie mógł zaczerpnąć świeżego powietrza na roślinnym terenie wokół budynku lub na siłowni, miejscach do rekreacji i ścieżkach sensorycznych, które również można tam znaleźć.

Nowa siedziba Domu Opieki Społecznej jest placówką całodobową, w której pomoc znajdą seniorzy oraz osoby niesamodzielne. Kierowaniem do poznańskich domów pomocy społecznej zajmuje się MOPR, a każde skierowanie poprzedza wywiad środowiskowy.