W Poznaniu można już oglądać pierwszą w Polsce wystawę monografii Vilhelma Hammershoia

Od poniedziałku, 22 listopada, w Muzeum Narodowym w Poznaniu można podziwiać wystawę pt. “Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza”. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce i całej Europie Środkowej oraz niepowtarzalna okazja, by móc zobaczyć dzieła wybitnego duńskiego artysty.

 

To pierwsza taka w Polsce, a nawet całej Europie Środkowej okazja, aby móc zobaczyć wystawę skandynawskiego artysty Vilhelma Hammershoia. Jest to twórca nastrojowych pejzaży, realistycznych portretów oraz niezwykłych odwzorowań wnętrz architektury. W jego obrazach wybrzmiewa kolorystyczne wyrafinowanie, oszczędność narracji, rola światła, kontemplacyjny nastrój, jak i wyczucie przestrzeni.

Już teraz w Muzeum Narodowym w Poznaniu prezentowane są prace ze wszystkich okresów twórczości Hammershoia – od początku studiów w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze po ostatnie przedśmiertne dzieła. Monograficna wystawa obejmuje 50 obiektów, w tym obrazy olejne, rysunki, akwarele, a nawet fotografie.

W poniedziałek, 22 listopada, o godz. 13 odbył się wernisaż, na którym pierwsi miłośnicy sztuki i twórczości artysty mogli z bliska przyjrzeć się dziełom Vilhelma Hammershoia. Na oficjalnym otwarciu wystawy zatytułowanej “Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza” obecny był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński – patron honorowy wystawy oraz Ambasador Królestwa Danii w Polsce. Kuratorką wystawy w poznańskim Muzeum Narodowym jest Martyna Łukasiewicz, natomiast za całą aranżację odpowiada Paulina Tyro-Niezgoda oraz Piotr Matosek.

Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, gdzie dotychczas znajdowały się najsłynniejsze dzieła duńskiego artysty, oraz z innymi znanymi muzeami i instytucjami: Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d’Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie, a także z prywatnej kolekcji Ambasadora Johna L. Loeba Jr.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Poznaniu do 23 stycznia 2022 roku, następnie trafi do Muzeum Narodowego w Krakowie.