Czym jest FOMO? Dlaczego to zjawisko może być niebezpieczne?

FOMO to termin, który stał się bardzo popularny w ostatnim czasie. Pochodzi z języka angielskiego i jest skrótowcem utworzonym z frazy fear of missing out. Oznacza sytuację, w której dana osoba obawia się, że ominą ją ważne informacje. Konsekwencją jest konieczność ciągłego sprawdzania smartfona.

Czym charakteryzuje się FOMO?

FOMO to zjawisko, które można uznać za współczesną chorobę cywilizacyjną. Niestety wiele osób swój dzień rozpoczyna od sprawdzenia smartfona i mediów społecznościowych, a następnie do śniadania przegląda najważniejsze wiadomości i odpisuje na maile. Można także zobaczyć wiele ekscytujących rzeczy, które robią znajomi, na przykład w trakcie wakacji lub pracy zawodowej. Smartfon towarzyszy wielu osobom przez cały dzień, czego konsekwencją jest brak czasu na inne sprawy, takie jak czytanie książek, relaksowanie się lub po prostu spędzanie chwil z rodziną. FOMO jest dość niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, chociaż może wystąpić u osób w różnym wieku.

Jak korzystać ze smartfona odpowiedzialnie?

Smartfon ma ułatwiać życie, a nie je utrudniać, dlatego też z tego urządzenia należy korzystać w sposób odpowiedzialny. Wiele ciekawych porad można znaleźć na stronie wirtualnego operatora Mobile Vikings. Spore znaczenie ma wyznaczanie sobie czasu bez telefonu, ponieważ w ten sposób można zająć się czymś innym. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest natomiast nieustanne sprawdzanie nowych informacji na telefonie, ponieważ prowadzi to do zmęczenia psychicznego. Lepiej nie zaczynać ani nie kończyć dnia ze smartfonem. Rano warto zjeść spokojnie śniadanie, wypić kawę lub herbatę, poćwiczyć, z kolei wieczorem dobrym rozwiązaniem jest czytanie książek. W ten sposób można odseparować się od codzienności. Wiele smartfonów pokazuje także czas przed ekranem. Wystarczy włączyć taką funkcję, aby móc sprawdzić, ile minut lub godzin spędza się, przeglądając portale społecznościowe i wiadomości na telefonie.

Czy FOMO może być niebezpieczne?

Syndrom FOMO niestety może okazać się niebezpieczny, zwłaszcza w sytuacji, gdy dana osoba nie potrafi funkcjonować bez swojego telefonu. Okazuje się, że dzieci spędzają w internecie średnio ponad 4 godziny dziennie, a wielu nastolatków poświęca na to więcej czasu niż na chwile niż z rodziną. Tym samym mogą zanikać więzi międzyludzkie, a dodatkowo pojawiać się zaburzenia somatyczne, związane z pogorszeniem widzenia oraz problemami z kręgosłupem. W sytuacji, gdy FOMO jest już w formie zaawansowanej, rodzice powinni nie tylko rozmawiać z dziećmi, lecz także zapisać je do specjalisty od uzależnień, a więc psychologa lub psychoterapeuty. Smartfon ma wiele potrzebnych i innowacyjnych funkcji, jednak nie może zastępować relacji międzyludzkich oraz wywoływać zmęczenia fizycznego i psychicznego.