Jak poradzić sobie z owsikami u dzieci i dorosłych?

Owsiki to małe pasożyty, które pasożytują w jelicie grubym. Są one przyczyną owsicy – choroby przebiegającej z nieprzyjemnymi objawami oraz poważne powikłania. Dlatego konieczne jest jej leczenie. Zobacz, jak poradzić sobie z owsikami.

Leki na owsiki dla dorosłych i dzieci

W leczeniu owsicy u dorosłych należy zastosować leki przeciwpasożytnicze. W Polsce do terapii przeznaczone są 3 leki: mebendazol, albendazol, pyrantel. Tylko ten ostatni z nich jest dostępny w sprzedaży bez recepty. Można go kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej – np. https://www.aptelia.pl/. Wymienione leki można stosować także u dzieci. Należy jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Leki na owsiki różnią się sposobem działania:

 • pyrantel – blokuje przewodnictwo nerwowe w ciele owsika,
 • mebendazol – blokuje transport substancji odżywczych w organizmie owsika,
 • albendazol – powoduje, że w ciele owsika nie tworzą się nowe białka.

Lekiem, który należy zastosować w pierwszej kolejności jest pyrantel. Jeżeli nie jest on skuteczny, lekarz decyduje o tym, który preparat powinien być użyty jako następny.

Jak dawkować leki na owsiki?

Bardzo ważne jest umiejętne dawkowanie leków na owsiki. Dzięki temu dawka jest nie tylko bezpieczna dla organizmu (znacznie maleje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych), ale przede wszystkim jest skuteczna. Zalecane dawkowanie jest opisane w ulotce dołączonej do opakowania. O pomoc można zwrócić się także do lekarza lub farmaceuty.

Leczenie owsików polega na przyjęciu jednej dawki leku. W przypadku pyrantelu ilość substancji zależy od masy ciała. Jest to 11 mg/kg (maksymalnie 1000 mg). Mebendazol przyjmuje się w dawce 100 mg, a albendazol – 400 mg. Bardzo ważne jest powtórzenie terapii po upływie 14 dni – nawet gdy nie są obecne żadne objawy owsicy.

Kiedy konieczne jest leczenie owsików?

Leczenie owsików jest konieczne, gdy pojawiają się objawy inwazji pasożytniczej. Jest to głównie świąd okolicy odbytu, który występuje głównie w nocy. Dzieci mogą być rozdrażnione, nadpobudliwe, płaczliwe. Często obserwuje się u nich obgryzanie paznokci lub zgrzytanie zębami. Niekiedy można zauważyć owsiki w kale – są one widoczne gołym okiem. Inne objawy owsicy to:

 • bóle brzucha,
 • sińce pod oczami,
 • bezsenność,
 • brak apetytu.

Leczenie owsików powinno zostać podjęte przez wszystkich domowników. Pasożyty łatwo przenoszą się na inne osoby. Przyjęcie leku jest konieczne, aby ograniczyć ich dalsze namnażanie się i rozprzestrzenianie.

Czy sama farmakoterapia jest wystarczająca?

Sama farmakoterapia nie jest wystarczająca. Ważne są także:

 • codzienna higiena okolic intymnych (zalecany jest prysznic),
 • codzienna zmiana bielizny,
 • częsta zmiana pościeli i ręczników,
 • pranie pościeli i ręczników w wysokiej temperaturze,
 • codzienne odkurzanie pomieszczeń (zwłaszcza sypialni).

Podjęcie powyższych kroków jest bardzo ważne, aby zapobiec ponownej inwazji. Warto pamiętać, że jaja owsików łatwo się przenoszą – na dłoniach lub wraz z kurzem.