Minister ogłosił nowe obostrzenia!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

W poniedziałek przed południem rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego zwołanego przez ministra zdrowia w związku z nową mutacją koronawiursa. Mutacja omikron budzi niepokój na całym świecie, dlatego kolejne państwa wprowadzają nowe ograniczenia.

Po godzinie 14:00 rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono ustalenia polskiego sztabu.

Minister Adam Niedzielski wskazał, że nowa mutacja jest „gamechangerem” w czasie pandemii i zmienia jej przebieg. Analizowano różne scenariusze, biorąc pod uwagę dotychczasowe ustalenia i zalecenia związane z omikronem.

Jak wskazano, należy spodziewać się, że w najbliższym czasie wariant ten zdominuje rozwój pandemii.

Podczas konferencji prasowej minister poinformował, że Polska wprowadza element „uszczelnienia granic”, poprzez wprowadzenie zakazu lotów do siedmiu państw afrykańskich. Osoby, które będą z nich wracały zostaną objęte 14-dniową kwarantanną, z której nie będzie zwalniał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Drugą zmianą jest wydłużenie kwarantanny dla osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen do 14 dni. Zwolnienie z niej będzie możliwe wyłącznie po 8 dniach, po uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa.

Jednocześnie minister zapowiedział, że wraz z rozwojem sytuacji możliwe jest wprowadzenie zmian w zakresie podróżowania.

Wprowadzone zostaną także dodatkowe obostrzenia związane z ograniczeniami na terenie kraju, co ma nie tylko ograniczyć możliwość dotarcia nowej mutacji do Polski, ale także powstrzymanie trwającej czwartej fali pandemii.

Limity zapełnienia teatrów, lokali gastronomicznych, domów kultury, kin, koncertów, basenów i aquaparków zostaną zmniejszone z 75% do 50%. Nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

Na zgromadzeniach i uroczystościach takich jak m.in. dyskoteki, komunie i wesela, zmniejszony zostanie limit osób z 150 do 100.

W siłowniach i klubach fitness będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych, a nie jak do tej pory 1 na 10 metrów kwadratowych.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Jednocześnie rzecznik resortu zdrowia przekazał, że “zaszczepione osoby, które przyjadą do Polski, nie wpadają w kwarantannę”.