Czujki tlenku węgla dla mieszkańców Poznania. Jak je zdobyć?

W środę, 1 grudnia, rozpoczyna się konkurs „Czujka w każdym domu” , organizowany przez Centrum Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. Co miesiąc każdy z uczestników ma szansę wygrać elektroniczną czujkę tlenku węgla. W ramach konkursu rozdanych będzie 110 urządzeń.

 

Nie bez powodu tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą. Jest to bezbarwny i przede wszystkim bezwonny gaz, którego samodzielne wyczucie jest niemalże niemożliwe. Silnie trujący gaz szybko dostaje się do krwiobiegu przez układ oddechowy, powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Najczęściej przyczyną zatruć tlenkiem węgla są niesprawne palniki i piecyki gazowe, niedrożne kominy oraz niewłaściwie funkcjonująca wentylacja.

Chwila nieuwagi, niemonitorowanie stanu urządzeń grzewczych w domu i regularne niekontrolowanie ich sprawności może zrobić z nas kolejną ofiarę „cichego zabójcy”. Aby uchronić się przed poważnym zatruciem, a nawet śmiercią – można wyposażyć swój dom w specjalne czujki tlenku węgla. Urządzenia te wykrywają obecność czadu i natychmiast informują o tym domowników.

Centrum Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP daje mieszkańcom Poznania możliwość wygrania tego urządzenia w ramach konkursu „Czujka w każdym domu”, który rozpocznie się już w środę, 1 grudnia, o godz.12:00.

Konkurs ma formę zdalną – aby wziąć w nim udział wystarczy polubić i zaobserwować fanpage Centrum Zarządzania Kryzysowego na Facebooku, gdzie pojawi się pytanie konkursowe, dotyczące tlenku węgla. Pierwsze 29 osób, które odpowiedzą poprawnie na pytanie i jako pierwsze wyślą odpowiedź w wiadomości prywatnej do CZK na Facebooku – otrzymają jedno z 110 elektronicznych czujek tlenku węgla. Pytania konkursowe będą pojawiać się co miesiąc, aż do marca 2022 roku. Każdy z uczestników będzie miał zatem szansę na otrzymanie nagrody.

Zwycięzcy, zostaną poinformowani o wygranej w wiadomości prywatnej na Facebooku. Znajdą w niej specjalny kod, uprawniający do otrzymania nagrody, który pozwoli im odebrać ją w w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Poznania. Punkt odbioru znajduje się przy ul. Libelta 16/20 (piętro 3, pokój nr 315) i czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-13.00.

Konkurs jest nie tylko szansą na zyskanie przydatnego, ratującego życie urządzenia. Jest to okazja na poszerzenie swojej wiedzy na temat groźnego tlenku węgla, który coraz częściej staje się powodem nieszczęść wielu osób.