Mobilny Punkt Wsparcia dla osób bezdomnych

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny dla osób bezdomnych. Aby udzielić im doraźnej i interwencyjnej pomocy Miasto Poznań sfinansowało Mobilne Punkty Wsparcia, które zaczęły funkcjonować już w listopadzie.

 

Miasto Poznań nieustannie stara się walczyć z bezdomnością. Dotychczas zapewniło ono 65 miejsc w noclegowniach, 164 miejsca w schroniskach oraz 30 miejsc w schroniskach z usługami opiekuńczymi. Działają również takie instytucje jak miejski Ośrodek dla Bezdomnych, gdzie schronienie może znaleźć 95 osób bezdomnych, Stowarzyszenia Monar”, Dom Pomocna Dłoń, “Zrozumieć i Pomóc” oraz Pogotowie Społeczne. Caritas Archidiecezji Poznańskiej prowadzi specjalne łaźnie miejskie, ogrzewalnie i strefy pomocy doraźnej. Ponadto w mieście działa 8 mieszkań, w których rozpocząć nowe życie może 49 osób, borykających się z kryzysem bezdomności.

W tym roku władze miasta wraz z udziałem Pogotowia Społecznego, Domu Pomocna Dłoń oraz zespołu Fundacji Akceptacja – wdrążyły w życie kolejny sposób pomocy osobom bez dachu nad głową. Na przełomie listopada oraz grudnia – od poniedziałku do piątku, będą funkcjonować Mobilne Punkty Wsparcia, które zapewnią bezdomnym nie tylko pomoc przedmedyczną, jak i społeczną oraz socjalną, ale również rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania – ciepłe posiłki, środki ochrony osobistej i higieny czy ciepłą odzież.

Dostępne są dwa pojazdy. Pierwszy z nich działa w godz. 17.00 – 19.00 – przy ul. Dworcowej 1 (na wysokości dworca letniego). Tam wydawane są ciepłe posiłki, a osoby potrzebujące mogą liczyć na indywidualne porady. W godz. 17.00-18.00, w tym samym miejscu, dostępny jest także drugi mobilny punkt – ambulans, w którym udzielana jest pomoc przedmedyczna oraz wydawane będą środki opatrunkowe i środki ochrony osobistej. Ten sam pojazd, w godz. 18.00-20.00 monitoruje stałe miejsca przebywania osób bezdomnych.

W razie potrzeby można skontaktować się z pracownikami mobilnych punktów pod numerami: 61 8705 770 (Dział Socjalny Pogotowia Społecznego) oraz 799 049 131 (pomagający zespołowi streetworkerzy).

W tym trudnym czasie pomoc bezdomnych niesie również poznańska straż miejska, która regularnie kontroluje pustostany, altany na ogródkach, klatki schodowe, zasieki czy kanały ciepłownicze, gdzie najczęściej można spotkać osoby bezdomne.

Jak tłumaczy kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu – Ewa Blukacz, strażnicy oraz pracownicy MOPR w czasie kontroli informują bezdomnych o różnych możliwościach pomocy – przekonują do zmiany sytuacji życiowej lub poprawy swoich warunków poprzez skorzystanie ze schronisk, noclegowni czy ogrzewalni. Informują o miejscach, gdzie można zjeść posiłek i umyć się. Każdy z funkcjonariuszy posiada w swoim wyposażeniu pakiet żywnościowy. Osoby głodne i wyczerpane mogą zatem liczyć na podstawowy posiłek. W razie potrzeby mundurowi wzywają karetkę pogotowia.

Służby apelują do mieszkańców Poznania, aby Ci nie byli obojętni i zgłaszali informacje o osobach bezdomnych pod numer alarmowy 112 lub za pomocą aplikacji Smart City Poznań. Zgłoszenia składać można również do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym poprzez adres mailowy pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u lub telefonicznie pod numerem 61 878 17 89. Punktu Obsługi Klienta w Dziale Pomocy Osobom Bezdomnym czynny jest w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30 oraz w piątek w godzinach 7.30-15.00. Ponadto całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej -pod numerami telefonu: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.