Nowa siedziba Teatru Muzycznego coraz bliżej. Uzyskano pozwolenie na budowę

Uzyskano pozwolenie na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie inwestycji. Spektakle w nowych przestrzeniach będzie można oglądać od 2025 roku.

 

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu ma powstać u zbiegu ul. św. Marcin i Skośnej. Inwestycja będzie finansowana przez Miasto Poznań i MKiDN po połowie. Teraz wykonano kolejny krok w kierunku realizacji przedsięwzięcia – Wydział Urbanistyki i Architektury UMP wydał kluczowy dokument, czyli pozwolenie na budowę.

Czas realizacji inwestycji przewidziano od 1 stycznia 2022 roku przez 4 lata, dzięki czemu pierwsze spektakle w nowej siedzibie będą wystawiane w 2025 roku. Umowę w sprawie współfinansowania i realizacji inwestycji Miasto Poznań ma podpisać z ministerstwem jeszcze w tym roku. Obecnie trwają negocjacje związane z poszczególnymi elementami dokumentu.

Z uwagi na fakt, że teatr służy nie tylko mieszkańcom Poznania, ale także okolicznych miejscowości, w maju 2021 roku Powiat Poznański zadeklarował wsparcie finansowe w wysokości 2 mln złotych przekazanych do 2023 roku.

Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie 2022 i 2023 roku. Zwycięski projekt architektoniczny został wykonany przez Atelier Loegler Architekci. Obecnie prowadzone są prace nad projektem wykonawczym. Przetargi związane z budową mają być ogłoszone w przyszłym roku.

– Cieszę się, że tak ważna dla miasta instytucja otrzyma współfinansowanie na budowę nowej siedziby. Już teraz Teatr Muzyczny przyciąga na widownię nie tylko poznaniaków, ale również mieszkańców całego naszego regionu. Jestem przekonany, że nowa przestrzeń uruchomi całkiem nowe możliwości realizacyjne teatru i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał oraz ogromną kreatywność całego jego zespołu. A to z kolei sprawi, że na spektakle do Poznania będą przyjeżdżać goście z całej Polski – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nowa siedziba ma mieć 1,2 tys. miejsc na widowni głównej oraz 300 miejsc na widowni kameralnej, a także dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Jak zauważa Miasto oraz sam Teatr Muzyczny w Poznaniu, będzie to pierwsza inwestycja związana z budową siedziby teatru od podstaw od czasów II wojny światowej.