Spektakl „Romeo i Julia” z pandemią w tle na scenie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu

W tym roku Rolf Baumgart i Yoshiko Waki postanowili odświeżyć najbardziej znany dramat Szekspira „Romeo i Julia”, odnosząc go do dzisiejszej, pandemicznej rzeczywistości. Od piątku, 3 grudnia, na scenie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, znane sceny szekspirowskiego dramatu zderzone zostaną z aktualnymi problemami, związanymi z dystansem społecznym oraz lockdownem.

 

Nieśmiertelna historia miłosna Romea i Julii oraz pandemiczna rzeczywistość zainspirowały dramaturga Rolfa Baumgarta oraz choreografkę Yoshiko Waki do stworzenia całkiem nowego obrazu dramatu. Spektakl „Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” rozpocznie się w piątek, 3 grudnia, o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i będzie ponawiany do niedzieli, 5 grudnia – codziennie o tej samej godzinie.

Renesans był czasem szczególnego podkreślenia fizyczności i indywidualności ludzkiego ciała. Tematy seksu, cielesności, a także miłości i śmierci nie były objęte tabu. Dziś, epidemia COVID-19 zmieniła dotychczasowe podejście do świata oraz innych ludzi. Szerzone wokół hasła, takie jak „dystans społeczny”, „izolacja” czy „lockdown” oraz strach przed zarażeniem, zmuszają społeczność do rozważań na temat ludzkiej egzystencji i poddają w wątpliwość słuszność wszelkich kontaktów oraz bliskości.

Rolf Baumgart i Yoshiko Waki zestawiają dzisiejsze problemy oraz ludzkie wątpliwości z obrazem, przedstawianym w dramacie „Romeo i Julia”, chcąc pokazać istniejące między nimi podobieństwa. Słynna scena na balkonie może być symbolem rozmów na odległość, które w dobie koronawirusa stały się tak powszechne. Konflikt pokoleń, toczony między zwaśnionymi rodzicami, może być lustrzanym odbiciem dzisiejszych sporów, w których młodzi stają się śmiertelnym zagrożeniem dla starszych, znacznie mniej odpornych na wirusa. Tytułowe miasto ma być połączeniem tańca, teatru, miłości oraz strachu, co zapewni widzom niepowtarzalne wrażenia. To oni zdecydują czy przedstawiona całość będzie nadzieją na lepsze jutro i stanie się miastem marzeń czy wręcz przeciwnie – miastem traum, związanych z izolacją.

Spektakl „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” wzbudził ogromne zainteresowanie, trafiając w serca widzów na scenach Berlina i Münster oraz podczas Asphalt Festival w Düsseldorfie. Jest to wspólne przedsięwzięcie Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus.

Bilety na to wyjątkowe przedstawienie dostępne są online w serwisie bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. W przypadku zakupu stacjonarnego, bilety należy kupić minimum 45 minut przed seansem. Ceny biletów wynoszą 70 zł za bilet normalny oraz 35 zł za bilet ulgowy.
Spektakl w Poznaniu dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, który realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.