W kolejnych wielkopolskich szpitalach zwiększono liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19

W wielkopolskich szpitalach zwiększono liczbę dostępnych łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 na  I i II poziomie zabezpieczenia covidowego. Miejsce znajdą więc nie tylko chorzy na COVID-19, ale także Ci, którzy do szpitala udali się z powodu innego schorzenia, jednak na miejscu wykryto w ich organizmie obecność wirusa.

 

Wraz z końcem listopada odnotowano 2879 nowych przypadków zakażeń COVID-19 w samej Wielkopolsce. W związku z przyspieszającym tempem wzrastania zakażeń, wielkopolskie szpitale powiększyły bazę łóżek w każdym z nich. Już teraz, na początku grudnia ustalono, że w całej Wielkopolsce uruchomionych zostanie dodatkowych 350 łóżek dla pacjentów z COVID-19.

W środę, 1 grudnia, w szpitalach w Wielkopolsce, zajętych było 1591 z 2087 łóżek covidowych.

W Poznaniu przybyło 226 nowych miejsc dla pacjentów, leczonych z powodu koronawirusa. Specjalny oddział covidowy powstał w Centrum Medycznym HCP, gdzie dostępne są 72 łóżka. W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia dotychczas znajdowało się 36 łóżek covidowych. Już teraz przybyło tam kolejne 50 miejsc, a od soboty, 4 grudnia, ich liczba zwiększy się o następne 34 miejsca. Zgodnie z ustaleniami ma tam funkcjonować ponad 150 łóżek. Kolejny moduł, 28-łóżkowy, uruchomiono w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie łączna liczba łóżek wynosi 206 miejsc.

Podobnie wygląda sytuacja w całej Wielkopolsce. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile liczba łóżek wzrosła do 96 miejsc. Otwarte zostały oddziały w Puszczykowie z 30 łóżkami oraz Śremie i Złotowie, gdzie dostępnych będzie 21 łóżek.

Jak podkreśla Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, sytuacja w wielkopolskich szpitalach nieustanie jest monitorowana. Powstają tzw. miejsca I poziomu zabezpieczenia covidowego, stworzone dla pacjentów, którzy przyjmowani są w szpitalach z powodu innych schorzeń niż zakażenie COVID-19, jednak na miejscu okazuje się, że są oni nosicielami wirusa oraz miejsca II poziomu zabezpieczenia dla osób leczonych już na koronawirusa.

Do walki z kolejną, IV falą pandemii COVID-19 zaangażowanych jest 36 placówek, prowadzących oddziały covidowe, w tym szpitale kliniczne, powiatowe, marszałkowskie oraz Szpital Tymczasowy na MTP w Poznaniu. Według najnowszych danych, to właśnie tam znajduje się najwięcej łóżek dla pacjentów ze stwierdzonym COVID-19, a ich liczba wynosi 206 miejsc. Następny jest Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (150 łóżek), Szpitale Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży i Ludwikowie (łącznie znajduje się tam 140 łóżek), Szpital w Słupcy (123 łóżka), Szpital MSWiA w Poznaniu i Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie (kolejno po 111 miejsc), Szpital w Szamotułach (103 łóżka ) oraz Szpital w Pile (96 miejsc, które wkrótce wzrosną do 116).