Zakażony nastolatek walczy o życie podłączony do płuco-serca. Nie był zaszczepiony

W poznańskim szpitalu im. Święcickiego trwa walka o życie 18-latka, który jest w bardzo ciężkim stanie z powodu rozwijającego się w jego organizmie Covid-19 po zakażeniu koronawirusem. Mężczyzna został podłączony pod ECMO. W Poznaniu są jeszcze trzy osoby podłączone do takich urządzeń, w tym kobieta w ciąży. Wszyscy to osoby niezaszczepione.

 

Nastolatek pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego i został przetransportowany do stolicy Wielkopolski, by lekarze mogli podjąć próbę ratowania jego życia, które jest w stanie zagrożenia. Na miejsce wysłano zespół lekarski ze Szpitala Klinicznego im. Święcickiego oraz Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego. Na miejscu 18-latek został podłączony do ECMO, a następnie przetransportowano go do poznańskiego szpitala.

ECMO nazywane jest „terapią ostatniej szansy”, a terapia trwa minimum miesiąc, choć zwykle to kilka miesięcy. Jest to technika pozaustrojowego natleniania krwi i eliminacji z niej CO2, to rodzaj „protezy”, która zastępuje pracę płu ilub serca. Dzięki temu możliwe jest podtrzymanie funkcji życiowych chorego do czasu, aż jego organy będą w stanie znów poprawnie pracować samodzielnie. Terapia jest bardzo droga i wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale także wykwalifikowanego zespołu medycznego.

W poznańskim szpitalu są jeszcze trzy „płucoserca” i obecnie wszystkie są zajęte. Pacjentami są osoby niezaszczepione przeciw Covid-19. Jedną z osób, o których życie walczą lekarze jest kobieta w ciąży.