“Przyciąganie” w Słodowni Starego Browaru

W miniony piątek, w poznańskim klubie Słodownia w Starym Browarze, rozpoczęła się wystawa pod hasłem ‘Przyciąganie’, dla której inspiracją jest postać Stanisława Lema. Ania Drzazga i Piotr Szulc zaprosili do naszego studia dr hab. Tomasza Kalitko, kuratora wystawy z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

 

Stanisław Lem to polski pisarz, filozof, krytyk i futurolog. Twórczość Lema to głównie fantastyka, choć jego kariera rozpoczęła się od współpracy z różnymi czasopismami, w których publikował swoje wiersze. W kolejnych latach tworzył opowiadania, powieści czy utwory naukowe, jednak na stałe osiadł w temacie kanonicznej formy fantastyki naukowej.

Organizatorzy wystawy, jak sami mówią, na wystawie w Słodowni chcą zaprezentować dialog między off-line zacisza pracowni, a on-line zgiełku info-rzeczywistości. Dlaczego zainspirowano się właśnie Stanisławem Lemem?

– Rzeczywiście z Lemem zawsze mi było po drodze. Wystawa przyciąganie odbywa się w ramach roku Lemowskiego i jest dla nas zwieńczeniem tego wydarzenia. Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ tak jak wspomniałem Lem był ze mną zawsze. I kiedy zaprosiłem artystów do wzięcia udziału w tej wystawie, to nie spodziewałem się, że będzie tak wielkie zainteresowanie i tak bardzo przychylne podejście do tego tematu, ponieważ każdy okazało się tego Lema rozumie na swój sposób. – opowiada Tomasz Kalitko.

To właśnie różnorodność interpretacji wielu dzieł Lema powoduje, że wystawa w poznańskiej Słodowni jest intrygująca i wyjątkowa. Dzięki temu, postać pisarza możemy oglądać przez różne stylistyki artystyczne.

Podczas wystawy obejrzymy prace artystów między innymi z Wydziału Malarstwa i Rysunku, Wydziału Grafiki czy Wydziału Architektury. Wielu z nich swoje prace przygotowało specjalnie na to wydarzenie! Dr Tomasz Kalitko podkreśla, że zaangażowanie wszystkich w realizacje tego projektu, to jeden z jego większych atutów.

Do poznańskiego klubu Słodownia w Starym Browarze zapraszamy aż do 15 grudnia.