Jak wybrać nowszą płytę główną, która spełni nasze wymagania?  

Komputer składa się z wielu komponentów, które wpływają na jego wydajność oraz możliwość pracowania w określony sposób. Wybór odpowiedniego modelu bywa trudny, dlatego przed zakupem konkretnego produkt warto porównać parametry poszczególnych opcji. Jak wybrać nową płytę główną zgodną z aktualnymi wymaganiami sprzętu?

Wiele rodzajów płyt głównych

Zanim zdecydujesz się na płytę główną, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami. Poszczególne rodzaje takich komponentów różnią się od siebie rozmiarem, a także kształtem. Nie wszystkie są zatem kompatybilne z określonymi procesorami czy innymi elementami. Na rynku znaleźć można takie płyty główne, jak:

  • ATX,
  • Extended ATX,
  • MicroATX,
  • MiniITX.

Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od tego, jaki rozmiar pasuje do pozostałych komponentów całego komputera. Produkt powinien być kompatybilny nie tylko z procesorem, lecz także chipsetem.

Jaka płyta główna sprawdzi się najlepiej?

Obecnie płyty główne są wyposażane w wiele opcji, takich jak m.in. Wi-Fi czy Bluetooth. Lepiej postawić na model z tymi udogodnieniami, zamiast stawiać na dodatkowe akcesoria. Często produkty tego typu są wyposażone również w dodatki poprawiające jakość dźwięku, wspierające łączność sieciową czy wzmocnioną obudowę. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników znaczenie ma także wsparcie podkręcenia.

Różne rodzaje płyt głównych oferuje m.in. sklep komputerowy sferis.pl. Wybierając odpowiedni model, warto pamiętać również o sekcji zasilania i portach wewnętrznych. Obecnie najczęściej wykorzystuje się pamięć DDR4, dlatego płyta główna powinna być dopasowana do tych elementów. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu największej wydajności karty graficznej, warto natomiast zdecydować się na port PCIe x16. Trzeba również pamiętać o tym, że nie wszystkie płyty główne mogą obsługiwać kilka kart graficznych jednocześnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku komputerów do gier i zadań wymagających uzyskania lepszych parametrów obrazu.

Płyta główna powinna również obsługiwać najnowsze kości RAM. Są one zdecydowanie najwydajniejsze, co ma znaczenie w przypadku komputerów wykorzystywanych głównie do gier. Słabsze jakościowo, starsze płyty główne nie są kompatybilne z nową pamięcią RAM.

Płyta główna dostosowana do Twoich potrzeb

Każdy komputer ma nieco inne parametry. Z tego powodu przed wybraniem płyty głównej trzeba zwrócić uwagę na dokładną budowę sprzętu oraz jego pozostałe elementy. Kluczowe jest zdecydowanie się na jeden z dwóch typów procesorów – Intel lub AMD. Ten parametr wpływa bowiem na kompatybilność z płytą główną.

Płyta główna musi mieć takie złącza, by pozwalała na połączenie z pozostałymi elementami całej konstrukcji. Warto więc na samym początku określić, ile monitorów i dodatkowych akcesoriów chcesz wykorzystywać. Dobrym pomysłem jest poznanie wszystkich swoich potrzeb jeszcze przed rozpoczęciem kompletowania poszczególnych części komputera. Jeśli wymieniasz płytę główną w już istniejącej konstrukcji, znaczenie mają nie tylko Twoje wymagania, lecz także zastosowane wcześniej elementy.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w sytuacji, gdy składasz komputer od podstaw w oparciu o określone potrzeby. Wówczas można skompletować najnowsze komponenty o konkretnych parametrach, które będą ze sobą kompatybilne. Warto wziąć pod uwagę również swoje przyszłe wymagania odnośnie działania komputera. Trzeba bowiem pamiętać, że postęp technologiczny jest bardzo szybki, a potrzeby zmieniają się w zależności od sposobu korzystania ze sprzętu.