“Mój uczeń nie mówi po polsku”. Jak prowadzić lekcje, gdy dzieci są imigrantami?

Poznań staje się domem dla coraz większej liczby obcokrajowców, którzy zaczynają tu nowe życie, często przeprowadzając się wraz z dziećmi. Nauka w nowej szkole, środowisku i w nowym języku nie należy jednak do najłatwiejszych. Jak nauczyciele mogą im pomóc i jak prowadzić zajęcia?

 

Nowa klasa, nowe państwo, nowi koledzy i.. nowy język, w którym prowadzone są zajęcia. Dla dzieci i młodzieży przybywających do Polski nauka nie jest łatwa, nawet gdy chęci nie brakuje. Do tej pory takie sytuacje zdarzały się dość pojedynczo, jednak w ostatnich latach w polskich szkołach coraz więcej jest uczniów z doświadczeniem migracyjnym. To wyzwanie także dla nauczycieli.

Bilingualism Matters @Poznań na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu zaprasza na warsztat online, skierowany właśnie do nich. Zajęcia poprowadzi prof. Maria Coady, która ma doświadczenie m.in. w wypracowywaniu z nauczycielami w szkołach na Florydzie optymalnych sposobów podejścia do uczniów, którzy przeżyli trudy migracji, a następnie uczęszczają do amerykańskich szkół, często nie znając języka angielskiego w stopniu wystarczającym.

Podczas warsztatu nauczyciele dowiedzą się, które metody i techniki pracy są najbardziej optymalne dla uczniów zmagających się z barierą językową.

“Nauczyciele w Polsce jeszcze do niedawna nie mieli okazji pracować z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracji. Zajęcia z uczniami, którzy dopiero uczą się języka polskiego jest dużym wyzwaniem, ponieważ język, wraz ze słownictwem typowym dla danego przedmiotu szkolnego, jest podstawą do nauczania coraz bardziej zaawansowanych treści i umiejętności. Sytuacja, w której uczennica czy uczeń nie rozumieją lekcji jest frustrująca dla obu stron” – wyjaśnia dr Katarzyna Jankowiak z Wydziału Anglistyki UAM

Warsztat odbędzie się 8 grudnia,w. Godzinach 15:00-17:00 i skierowany jest do nauczycieli wszystkich przedmiotów. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim, ale tłumaczone na język polski. Udział jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja online.