Obowiązkowe testy i szczepienia, nowe limity i nauka zdalna – nowe obostrzenia i restrykcje!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformowało o nowych obostrzeniach w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Wskazał również planowane zmiany w prawie dające pracodawcom uprawnienia do weryfikacji zdrowia pracowników oraz obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup społecznych.

 

Jak wskazał minister, wysoka liczba nowych zakażeń koronawirusem się utrzymuje i „nie widać wyraźnych sygnałów spadków tych zakażeń”.

Zapowiedział działania rządu w trzech obszarach.

Pierwszym jest projekt ustawy, na podstawie której pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wyniku testu na obecność koronawirusa od pracownika. Testy mają być bezpłatne dla pracowników.

Drugim elementem jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca 2022 roku mają być nimi objęci medycy, nauczyciele i służby mundurowe.

Trzeci obszar to nowe restrykcje.

Jak wskazał minister, prowadzone będą zmiany zasad stosowania certyfikatów szczepień. Zmniejszy się także limit osób w danym miejscu – tam, gdzie do tej pory było 50% będzie obowiązywać zasada 30% miejsc.

Zapowiedziano także naukę zdalną, choć biorąc pod uwagę przerwę świąteczną, nie będzie ona intensywna – uczniowie będą uczyć się zdalnie od 20 grudnia 2021 do 7 stycznia 2022 roku. Uczniowie powrócą do szkolnych ławek od 10 stycznia 2022 roku.

Minister zapowiedział także „rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek. Oczywiście z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego.”.

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska uszczegółowił restrykcje:

Od 15 grudnia limity w lokalach, restauracjach, barach i hotelach zostaną obniżone do 30% miejsc. Zwiększenie limitu możliwe będzie tylko dla osób zaszczepionych po weryfikacji szczepienia.

Podobne zmiany czekają kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne.

W transporcie zbiorowym liczba miejsc zostanie ograniczona od 15 grudnia do 75%.

Jednocześnie od 15 grudnia współdomownicy osoby zakażonej będą zobowiązane do wykonania testu na Covid-19, bez względu na zaszczepienie lub inny certyfikat covidowy.

Jednocześnie od 15 grudnia osoby przybywające do Polski spoza Strefy Schengen będą musiały wykonać test na obecność Sars-CoV-2 wykonany nie wcześniej niż na 24h przed przylotem.

Wiceminister zapowiedział również, że planowane jest utworzenie punktów szczepień w galeriach handlowych, w których można by było przyjąć preparat bez wcześniejszego umawiania się na wizytę.