Nowy wiaduktem w ciągu ul. Kurlandzkiej będzie można przejechać już za tydzień

Dobiegają końca prace związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej. Jednocześnie znikną też utrudnienia pod wiaduktem i przejazd nad ul. Bolesława Krzywoustego wkrótce znów będzie możliwy.

 

– Zgodnie z zapowiedziami, przebudowany wiadukt oddajemy do użytku w tym roku. Nastąpi to jeszcze przed świętami, a konkretnie w nocy z 17 na 18 grudnia. Tym samym do dyspozycji mieszkańców będzie już cały nowy układ komunikacyjny, czyli nie tylko wiadukt łączący Żegrze i Chartowo, ale również dwa nowe ronda po obu jego stronach. Wybudowane zostały także drogi rowerowe i chodniki – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Także w nocy z 17 na 18 grudnia (z piątku na sobotę) udostępnione kierowcom zostaną wszystkie pasy ruchu pod wiaduktem, czyli na ul. Krzywoustego. Z uwagi na ważną rolę tej ulicy w układzie komunikacyjnym miasta, prace związane z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej były dzielone na etapy tak, by ul. Krzywoustego pozostała przejezdna w obu kierunkach.

– Po starym wiadukcie nie ma już śladu, został rozebrany i zastąpiony zupełnie nową konstrukcją. Prace budowlane przebiegły bardzo sprawnie, zrealizowaliśmy zadanie zgodnie z założonym harmonogramem. Do wykonania pozostaną jedynie prace wykończeniowe i porządkowe, które już nie będą miały wpływu na organizację ruchu – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. 

Inwestycja była konieczna z uwagi na zły stan techniczny wiaduktu w ciągu ul. Kurlandzkiej, który nie pozwalał na dalszą eksploatację. Ze względów bezpieczeństwa został wyłączony z użytkowania w listopadzie 2020 r. 

Nowy wiadukt jest nieco szerszy, dzięki czemu pojawiła się na nim wygodna droga rowerowa, a także chodnik. Po obu stronach, czyli na skrzyżowaniach ul. Kurlandzkiej z Wiatraczną i Bobrzańską, wybudowane zostały ronda. Tam również powstała infrastruktura dla rowerzystów i chodniki.

W odróżnieniu od wyburzonej konstrukcji, nowy wiadukt ma odpowiednie odwodnienie. Wody opadowe, tak jak z nowych rond, będą odprowadzane do kolektorów deszczowych. Przebudowane zostało również oświetlenie, sieci elektroenergetyczne oraz fragment sieci gazowej. Powstała kanalizacja teletechniczna, a także wymieniony został odcinek sieci wodociągowej.

Wykonawca prac zajął się również nasadzeniami zieleni w rejonie inwestycji, stanowią ją drzewa, krzewy i byliny. W ramach całej inwestycji nasadzonych zostało i będzie ponad 9 300 sztuk roślin (w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy, rośliny cebulowe) o łącznej powierzchni 1 318 metrów kwadratowych. Wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, został posadzony szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji, w uzgodnionej m.in. z ZDM lokalizacji, posadzono około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych.

W związku z zakończeniem prac przy przebudowie wiaduktu w ciągu ulicy Kurlandzkiej, od 18 grudnia na swoje stałe trasy przez ul. Kurlandzką powrócą linie nr 152, 184 i 218.             

Przebudowa wiaduktu i układu komunikacyjnego po obu jego stronach kosztowała niecałe 20 mln zł.