Teatr Imigrant wspomina Wysockiego w najnowszym spektaklu

Włodzimierz Wysocki był wybitnym rosyjskim poetą, aktorem i bardem, który dla wielu imigrantów jest głosem epoki i wspomnieniem z dzieciństwa. Piotr Szulc zaprosił do studia “Hej Poznań” Alene Varakse z Białorusi wraz z Anną Slatovą z Ukrainy. To współautorki spektaklu opierającego się na życiu i twórczości właśnie Wysockiego.

 

„Wokół Wysockiego”, bo tak nazywa się spektakl stworzony m.in. przez Annę Slatovą oraz Alenę Varakse, skupia się na postaci Włodzimierza Wysockiego. W Polsce jest on zdecydowanie mniej znaną postacią niż w Rosji. O pomyśle na sztukę mówiła jedna z twórczyń. 

„W wizytówce naszego teatru piszemy, że teatr jest twórczą przestrzenią dla osób z różnych krajów oraz możliwość wyrażenia siebie na obczyźnie, gdzie za wolą losu zostaliśmy. W tym spektaklu właśnie ta twórczość wyszła na zewnątrz. Nie było tam narzucania pomysłów reżyserki, tylko dano nam swobodę w interpretacji wierszy Wysockiego.”

Twórczość Włodzimierza Wysockiego jest naprawdę rozległa, jednak w spektaklu główną rolę, oprócz aktorów, będą odgrywały jego wiersze. 

„Skupialiśmy się na materiale wierszowym, ponieważ Wysocki był naprawdę wybitnym poetą. Każdy wiersz rzeczywiście został osobną historią – tak jak my to widzimy.” – mówiła Anna Slatova.

Przedstawienie skupia się na własnych odczuciach aktorów co do twórczości Wysockiego, a nie ma na celu skopiowania go. Anna Slatova wspomniała również, że jego wiersze są uniwersalne, co będzie widać w spektaklu, ponieważ jego główną osią jest współczesna interpretacja słów Wysockiego –

„Wywoływanie emocji u czytelników, czy widzów, nawet po śmierci artysty, czynią jego sztukę nieśmiertelną”.

Teatr „Emigrant” to twórcza przestrzeń dla emigrantów z różnych krajów powstał w 2019 w Poznaniu, z wielkiej miłości do teatru i z ogromnej potrzeby wyrażenia siebie w obcym kraju. W swoim wystąpieniu kobiety mówiły o tym dlaczego na chwilę obecną jest to teatr rosyjskojęzycznych aktorów. 

„Tak losowo nam się ułożyło, że jesteśmy aktorami rosyjskojęzycznymi. W teatrze są Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie i Gruzin i tak się okazało, że jedynym językiem, którym wszyscy mogliśmy się porozumiewać był rosyjski”.

Następny występ będzie można zobaczyć 19 grudnia w Baraku Kultury. Będzie to pokaz bezpłatny, ale ze względu na sytuację na świecie – obowiązują zapisy.