“Można sobie wyobrazić, że wszyscy będziemy zakażeni omikronem”. Specjaliści zachęcają do zaszczepienia się trzecią dawką

Omikron to nowy wariant koronawirusa, o którym zrobiło się głośno w listopadzie. Pod lupę wzięło go wielu badaczy – również ci z Polski. Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przeanalizowali 96 próbek wymazów, które pobrano w dniach od 23 do 25 grudnia w punkcie przy ulicy Strzeszyńskiej w Poznaniu. W analizowanych próbkach wykryto 6 przypadków zakażeń wariantem omikron. Lekarze podkreślają, że jedyną dostępną w tej chwili “bronią” przeciwko koronawirusowi są szczepienia.

 

Z dotychczasowych informacji wynika, że objawy charakterystyczne dla wariantu omikron wydają się dość pospolite. Dlatego należy wykazać się szczególną czujnością.

Lekarze podkreślają, że jedyną dostępną w tej chwili bronią przeciwko koronawirusowi są szczepienia.

– Można sobie wyobrazić, że wszyscy będziemy zakażeni omikronem. Tylko ci, którzy przeszli trzy tury szczepień, będą mieli tylko katar albo trochę kaszlu czy będą się trochę źle czuć, ale nie rozwiną pełnoobjawowej choroby. Natomiast osoby mniej zaszczepione lub niezaszczepione są bardzo poważnie narażone na ten czynnik epidemiczny, który grozi nam wszystkim – ostrzega prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.