Brakuje ok. 16 tysięcy deklaracji dot. odpadów w Poznaniu. Od nowego roku śmieci nie będą odbierane

Niecałe 34 tysiące zamiast spodziewanych 50 tysięcy – ok. 16 tysięcy mieszkańców i przedsiębiorców z Poznania wciąż nie wywiązało z obowiązku złożenia deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. Oznacza to, że od nowego roku tyle gospodarstw może mieć problem z odbiorem śmieci.

 

Jak wynika z danych z dzisiaj (31 grudnia) z godziny 16:00, do tej pory mieszkańcy złożyli łącznie 33 958 deklaracji, w tym 15 974 w formie elektronicznej i 17 984 w formie papierowej. To o ok. 16 tysięcy za mało, ponieważ według danych Miasta powinno ich spłynąć ok. 50 tysięcy.

Termin składania deklaracji upływa dzisiaj, 31 grudnia. Dlaczego trzeba je złożyć? Po opuszczeniu przez Poznań ZM GOAP, Miasto samo będzie prowadziło system gospodarki odpadami. Mimo, że przez pierwsze pół roku organizacja odbioru pozostanie bez zmian, realizowana przez podmioty, które do tej pory to robiły, to ze względu na zmianę podmiotu, odbiorcy opłat, trzeba ustalić deklaracje na nowo. Dotychczasowe nie będą obowiązywać od 1 stycznia. Co to oznacza?

Oznacza to, że kilkanaście tysięcy mieszkańców i przedsiębiorców może mieć problem z odbiorem odpadów w nowym roku.

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielach domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe – np. biur, sklepów, restauracji czy punktów usługowych. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych.

Osoby, które wybiorą portal internetowy, mogą wypełnić deklarację przy pomocy intuicyjnego kreatora, następnie podpisać ją profilem zaufanym i wysłać przez ePUAP. Przygotowany system prowadzi użytkownika przez kolejne kroki. Warto dodać, że deklarację elektroniczną można złożyć w dowolnej chwili, także poza godzinami pracy urzędu oraz z dowolnego miejsca.