Obostrzenia w sylwestra. Jak wyglądają w Polsce i na świecie?

Dziś Sylwester. Wielu Polaków zamierza dziś świętować powitanie Nowego Roku w klubach i dyskotekach. Te mimo wprowadzenia w połowie grudnia restrykcji dziś będą otwarte. Nadal jednak codzienne statystyki dotyczące liczby zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 są wysokie.

 

Decyzją rządu w noc sylwestrową na zabawach sylwestrowych może się bawić do 100 osób, ale limit ten nie dotyczy zaszczepionych. Z kolei w barach, restauracjach, hotelach i kinach limit obłożenia wynosi 30 procent, poza zaszczepionymi osobami. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sylwestrowe obostrzenia w Polsce w porównaniu z “rozwiązaniami międzynarodowymi to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie”.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach? W sylwestra kluby nocne będą zamknięte m.in. w Wielkiej Brytanii w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron. Podobnie jest we Włoszech, gdzie kluby nocne i lokale taneczne są zamknięte do 31 stycznia. W Niemczech kluby nocne też są zamknięte, a w spotkaniach w prywatnym gronie może brać udział maksymalnie 10 zaszczepionych uczestników. Wyjątkiem jest Francja, gdzie od początku tygodnia w zgromadzeniach wewnątrz budynków może brać udział maksymalnie dwa tysiące osób.