“Przygotowujemy się na uderzenie omikronu”. Minister o spodziewanym wzroście liczby zakażeń i obostrzeniach

Nowy wariant koronawirusa omikron może zacząć dominować w Polsce pod koniec stycznia – ocenił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, niezależnie od informacji o “mniejszej zjadliwości” wirusa, resort przygotowuje się na “uderzenie omikronu”. Przekazał jednak, że “na tę chwilę” nie ma decyzji o nowych obostrzeniach.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że jego resort dokonuje przygotowań związanych “z ryzykiem, z konsekwencjami pojawienia się omikronu”. – Monitorujemy cały czas sytuację na świecie. Te informacje, które do nas napływają, potwierdzają, że wirus w mutacji omikron jest zdecydowanie bardziej zakaźny, ale ten poziom hospitalizacji drastycznie nie wzrasta. Przykładem jest Wielka Brytania, przykładem są Stany Zjednoczone, przykładem są inne kraje. Póki co, pierwsze informacje mówią, że zjadliwość mutacji omikron jest nieco mniejsza niż w przypadku delty – mówił.

– Niezależnie od tego – bo trzeba zdawać sobie sprawę, że zwiększona skala zakażeń nawet przy mniejszej zjadliwości może oznaczać zwiększenie liczby hospitalizacji – my systematycznie przygotowujemy się do uderzenia omikronu – zapewnił minister.

– Prognozujemy, że kumulacja czy pojawienie się omikronu w ten sposób, że on zacznie dominować nastąpi gdzieś w okolicach końca stycznia. Od momentu pojawienia się wirusa w populacji do momentu jego dominacji i napędzania procesów epidemicznych mija od 2 do 4 miesięcy. Tutaj oczywiście przyjmujemy tę dolną granicę, zakładając jednocześnie, że omikron był obecny w Polsce od początku grudnia – dodał Niedzielski.