Najlepsze florecistki przyjadą do Poznania. Puchar Świata już za tydzień

Już w przyszłym tygodniu w Poznaniu zagoszczą najlepsze florecistki z całego świata, które w hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza będą rywalizować w Zawodach Pucharu Świata. To pierwsze tej rangi wydarzenie, którego gospodarzem jest stolica Wielkopolski.

 

Zawody Pucharu Świata we Florecie Kobiet to szczególnie ważne wydarzenie dla miłośników szermierki. Tym razem okoliczności są wyjątkowe. Oprócz Saint-Maur, Acapulco, Belgradu oraz Tauberbischofsheim gospodarzem zostało polskie miasto – Poznań. Niemal 200 najlepszych florecistek z 40 państw zmierzy się tu podczas trzydniowych zawodów.

Kwalifikacje do turnieju głównego rozpoczną się w piątek, 14 stycznia. Z tego etapu wybranych zostanie 48 florecistek, które zgodnie z rozstawioną według rankingu FEI szesnastką zmierzą się w sobotnich zawodach o medal. Ostatniego dnia, w niedzielę, będzie miał miejsce turniej drużynowy.

We wszystkie wskazane dni zawodniczki będą rywalizować o punkty do światowego rankingu, który jest kluczowy w kwalifikacjach olimpijskich do igrzysk w Paryżu.

Na hali UAM przygotowanych zostanie 13 plansz szermierczych. Tam zmierzą się największe gwiazdy światowego floretu, zajmujące najwyższe miejsca w rankingu FEI, m.in. reprezentacja Włoch, USA, Chin, Japonii, Niemiec, Brazylii czy Kanady.

W Poznaniu będzie można zobaczyć również medalistki olimpijskie z Tokio – Lee Kiefer z USA oraz Pauline Ranvier z Francji.

W zawodach nie zabraknie reprezentantek Polski – w tym Mariki i Julii Chrzanowskich, Martyny Długosz oraz Hanny Lyczbińskiej z KU AZS UAM. Dotychczas szkoliły się one pod okiem Pawła Kantorskiego, jednak w trakcie zawodów towarzyszyć im będzie nowy selekcjoner floretu kobiet, Piotr Majewski.

Jak opowiada Andrzej Witkowski, Dyrektor Pucharu Świata we Florecie Kobiet Adam Mickiewicz University Women’s Foil World Cup, zawody w Poznaniu mają także charakter sentymentalny. Są upamiętnieniem Śp. Mateusza Witkowskiego, brata Andrzeja Witkowskiego, który od zawsze marzył, aby organizację Pucharu Świata przyznać AZS UAM Poznań i Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wraz z bratem Łukaszem i współpracownikami postanowiliśmy podjąć się tego wyzwania i dokończyć to, co Mateusz rozpoczął – dodaje Andrzej Witkowski

Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne wydarzenie odbędzie się przy niewielkim udziale publiczności – przewidziane jest jedynie 100 miejsc. Całe wydarzenie transmitowane będzie na żywo na stronie fencingscore.pl

Organizacją wydarzenia zajmuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KU AZS UAM Poznań) wraz z Miastem Poznań (Wydział Sportu UMP), Polskim Związkiem Szermierczym, Światową Federacją Szermierczą oraz Samorządem Województwa Wielkopolskiego.