Większość książkomatów już zamontowana. Kiedy będzie można z nich korzystać?

Na ulicach Poznania pojawiła się już większość książkomatów Biblioteki Raczyńskich. Na razie jednak nie można z nich jeszcze korzystać.

 

Książkomaty umożliwiają wygodny i bezpieczny odbiór oraz zwrot książek z bibliotecznego zasobu. W Poznaniu, w przeciwieństwie do innych miast, w których funkcjonują, nie są ustawiane w rejonie filii bibliotecznych, a w miejscach od nich oddalonych. Ma to zapewnić dostęp do zbiorów mieszkańcom z rejonów, w których nie ma biblioteki w okolicy.

Urządzenia montowane są w miejscach często uczęszczanych, w tym przy pętlach tramwajowych czy supermarketach. W ten sposób łatwiej będzie można zachęcić do korzystania z takiego rozwiązania.

Do tej pory na poznańskich ulicach stanęło już 9 z 11 książkomatów. Każdy ma 93 skrytki, w których zmieści się kilka książek. Łącznie we wszystkich urządzeniach będzie ok. 3 tysięcy miejsc na książki. Jeszcze w tym miesiącu zostaną zamontowane ostatnie dwa.

W najbliższych dniach rozpocznie się testowanie systemu, sprawdzanie procedur i szkolenie bibliotekarzy. Rozwiązanie zostanie udostępnione czytelnikom od połowy marca. Wtedy także zostaną przekazane szczegółowe instrukcje i zasady korzystania z urządzeń.

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Lokalizacje książkomatów:

Książkomat nr 1: Antoninek:  ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu

Książkomat nr 2: os. Lecha 121

Książkomat nr 3: Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda) w Poznaniu

Książkomat nr 4: Os. Kwiatowe:  ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) w Poznaniu

Książkomat nr 5: Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 w Poznaniu

Książkomat nr 6: Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 w Poznaniu

Książkomat nr 7: Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 w Poznaniu

Książkomat nr 8: Starołęka: przy pętli autobusowej Starołęka

Książkomat nr 9: Strzeszyn: ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego w Poznaniu

Książkomat nr 10: Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D

Książkomat nr 11: Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 w Poznaniu (wiata dla rowerów)