Ok. 10% wzrost zakażeń Omikronem w Wielkopolsce w ciągu ostatnich 2 tygodni

Zgodnie z przewidywaniami wariant Omikron wirusa Sars-CoV-2 staje się dominującym wśród zakażeń w Polsce. Z pierwszych badań wynika, że jest to mutacja, która szybciej się rozprzestrzenia i charakteryzuje się większą niż poprzednie zaraźliwością. Widać to m.in. w badaniach przeprowadzanych przez Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, który sekwencjonuje pobrane próbki od osób zakażonych.

 

Jak wskazuje Instytut, do tej pory oficjalnie w Polsce zidentyfikowano kilkadziesiąt przypadków mutacji Omikron. Jedną z jednostek, które sekwencjonują pobrany materiał jest właśnie Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, który zauważa wzrost dynamiki rozprzestrzeniania się mutacji Omikron.

W okresie od 23 do 25 grudnia przeanalizowano 96 pobranych próbek, z których 6 okazało się być z wariantem Omikron. Odsetek zakażeń wersją Omicron wynosił wtedy 6 %.

Z kolei w badaniu przeprowadzonych 10 stycznia, gdzie przebadano 111 próbek z rozpoznanym zakażeniem wirusem Sars-CoV-2 już aż 70 przypadków okazało się być wariantem Omikron.

„Według naszej oceny częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wariant B.1.1.529 w Wielkopolsce na dzień 10.01.2022r. stanowi około 63 %, co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich 2 tygodni” – prof. dr hab. n. med. Andrzej Pławski, kierownik innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu