Cztery Polki w turnieju głównym Pucharu Świata we Florecie

Cztery reprezentantki Polski przebrnęły przez sito eliminacji do turnieju głównego Pucharu Świata w Florecie Kobiet, który rozpoczął się w hali Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najwięcej powodów do zadowolenia mają gospodarze zawodów, bo aż trzy z wymienionych, Julia Walczyk, Marika Chrzanowska i Martyna Długosz to zawodniczki Klubu Uczelnianego AZS UAM Poznań. Jako czwarta w drabince głównej zameldowała się niespodziewanie Dominika Wasilczuk z AZS-u AWF-u Warszawa.

 

Piątkowe kwalifikacje rozpoczęły się od rywalizacji w grupach. Do walk przystąpiło 169 florecistek. 16 najwyżej klasyfikowanych w światowym rankingu zawodniczek miało zapewniony start w turnieju głównym, nie musiało więc walczyć w eliminacjach. Największe gwiazdy zawodów w Poznaniu, jak medalistki olimpijskie Lee Kiefer i Alice Volpi przyglądały się zatem piątkowym zmaganiom z trybun.
 
“Przyjechałam dzisiaj zobaczyć obiekt i zrobić ostatni przed zawodami trening. Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne, czekam już na jutrzejsze walki” – powiedziała Lee Kiefer, mistrzyni olimpijska z Tokio.
 
Kwalifikantki podzielono na dwie tury, w każdej z nich walki toczyły się w grupach. W pierwszej turze na planszach walczyły m.in. dwie najwyżej rozstawione Polki, Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań) i Julia Walczyk (KU AZS UAM Poznań), Marika Chrzanowska (KU AZS UAM), czy Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu). Żadna z nich nie zdołała wygrać wszystkich grupowych pojedynków, co oznaczało konieczność stoczenia kolejnych walk w etapie pucharowym. Podobny los spotkał pozostałe nasze reprezentantki z drugiej grupy, w tym: naszą olimpijkę z Rio de Janeiro Hannę Łyczbińską, Martynę Długosz , Julię Chrzanowską oraz Antoninę Lachamn.
 
Do decydującego etapu fazy pucharowej awansowało 9 Polek, w tym aż 6 z wielkopolskich klubów. Dobrze tego dnia walczące młode florecistki, Antonina Lachman i Aleksandra Wieczorek z AZS-u AWF-u Poznań przegrały i pożegnały się z turniejem. Niespodziewanie taki sam los spotkał czołowe reprezentantki Polski, Martynę Jelińską, Hannę Łyczbińską i Julię Chrzanowską. Odpadły także Karolina Żurawska (Toruńska AKademia Floretu), Malwina Kołodziejczyk (UKS De La Salle Gdańsk) i Renata Tomczak (IKS Leszno).
 
Zwycięsko z kwalifikacji wyszły: Julia Walczyk, Martyna Długosz, Marika Chrzanowska oraz Dominika Wasilczuk. Walczyk, aktualna mistrzyni Polski zdecydowanie, bo 15:4 pokonała Niemkę Lucę Holland-Cunz.
“Mimo jednej porażki w grupie, jestem w turnieju głównym, z czego bardzo się cieszę. Najgorsze było to czekanie na decydujący pojedynek. Długo to trwało, byłam bardzo zmęczona, ale cieszę się, że od pierwszego trafienia udało się utrzymać koncentrację i wejść na najwyższy poziom” – powiedziała Walczyk.
 
Równie gładkie zwycięstwo odniosła Martyna Długosz, która 15:3 pokonała Japonkę Minami Kano. Trochę trudniejszy pojedynek stoczyła Marika Chrzanowska. W starciu z Hiszpanką Ariadną Castro po remisowym początku zdobyła kilka trafień budujących przewagę i ostatecznie pokonała rywalkę 15:9.
 
“Nie lubię tego rodzaju przeciwniczek, dlatego byłam trochę nerwowa. Myślę, że aż za bardzo nerwowa. Mam nadzieję, że jutro w turnieju głównym będę już spokojniejsza. Cieszę się, bo wracam do rywalizacji po długiej przerwie spowodowanej chorobą. Jestem więc bardzo zadowolona z tego awansu” – powiedziała Marika Chrzanowska.
 
Radość także w obozie Dominiki Wasilczuk. 21-letnia reprezentantka AZS-u AWF-u Warszawa miała trudną rywalkę, Amerykankę Karin Miyawaki. Walka trwała do ostatniego trafienia, Polka wygrała jednym, 15:14.
Wasilczuk stanie w sobotę przed sporym wyzwaniem, bo jej pierwszą rywalką będzie jedna z największych gwiazd Pucharu Świata w Poznaniu, Alice Volpi. Włoszka to brązowa medalistka w drużynie z Tokio, zwyciężczyni grudniowego Pucharu Świata w Saint-Maur i jedna z faworytek zawodów w stolicy Wielkopolski.
 
Pozostałe nasze reprezentantki w pierwszej rundzie też zmierzą się z wymagającymi przeciwniczkami. Rywalką Julii Walczyk będzie Japonka Miho Kurachi, Mariki Chrzanowskiej – Koreanka Jin Hyo Hong, a Martyny Długosz – reprezentantka Francji SoleneButruille. Początek sobotnich walk o godz. 10.00.