Naukowcy badają ścieki. W Poznaniu nadal dominuje wariant delta koronawirusa

W Poznaniu na razie wciąż dominuje wariant delta wirusa Sars-CoV-2. Tak wynika ze… ścieków na terenie miasta. Od kilku miesięcy Miasto Poznań wraz z naukowcami z ICHB PAN i spółką Aquanet monitoruje przebieg pandemii poprzez analizę obecności Sars-CoV-2. Opublikowano najnowsze dane.

 

Badania z udziałem Miasta prowadzone są na terenie Poznania na podstawie porozumienia zawartego 18 października 2021 roku. Wcześniejsze badania prowadzone były już od lipca 2020 roku na podstawie współpracy IChB PAN i Aquanetu.

Od grudnia naukowcy badają ścieki, a dokładniej koronawirusa, który się w nich znajduje. Na podstawie danych możliwa jest lepsza analiza przebiegu pandemii w stolicy Wielkopolski, w tym np. wzrostu lub spadku zakażeń czy też zidentyfikowanie poszczególnych mutacji wirusa.

Próbki pobierane są z pięciu lokalizacji: Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, dwóch lokalizacji na Naramowicach oraz jednej z galerii handlowych w centrum miasta. Analiza przeprowadzana jest dwa razy w tygodniu, dzięki czemu możliwe jest nie tylko bieżące monitorowanie stanu pandemii, ale także prognozowanie jej przebiegu w Poznaniu.

Z pobranych próbek naukowcy izolują materiał genetyczny Sars-CoV-2 określając jego ilość. Dane porównuje się z tymi podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie wykonanych testów – w zakresie wzrostu lub spadku liczby zakażeń.

W grudniu 2021 roku analiza wykazała trend spadkowy, czyli to, że w ściekach było mniej „śladów” genetycznych wirusa, jednak już w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku naukowcy zauważyli, że trend zaczyna się odwracać. Choć ilość wirusa nadal maleje, to o wiele słabiej, a w niektórych lokalizacjach zaczął już rosnąć. Ma to potwierdzenie także w liczbie wykonanych oficjalnych testów z wynikami pozytywnymi.

Jednocześnie badane są mutacje wirusa. Jak wynika z danych naukowców, wariant Omikron w Poznaniu pojawił się ok. 2-3 tygodnie temu. W ściekach po raz pierwszy zidentyfikowano go w próbkach pobranych 28 grudnia.

W okresie od 14 grudnia do 5 stycznia nadal dominował jednak wariant delta. Dane są zgodne z tymi posiadanymi przez poznański sanepid.

Naukowcy podkreślają jednak, że z uwagi na charakterystyczne szybkie rozprzestrzenianie się Omikronu, prawdopodobnym jest, że już niedługo to on będzie dominował także w stolicy Wielkopolski – nawet w ciągu jednego lub dwóch tygodni.

Badania wykonywane poprzez analizę ścieków są kolejnym źródłem wiedzy dla ekspertów monitorujących stan przebiegu pandemii oraz wykonujących prognozy epidemiologiczne. Dzięki temu obraz sytuacji epidemiologicznej jest pełniejszy.