Marsz przeciwników szczepień przeszedł przez Poznań

W sobotę przez centrum Poznania przeszedł marsz przeciwników szczepień na Covid-19.

 

Przeciwnicy najpierw spotkali się na manifestacji na pl. Bernardyńskim, gdzie ułożyli trumny i rozłożyli banery. Sprzeciwiając się szczepieniom, certyfikatom covidowym i projektowi ustawy wprowadzającej obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych, porównali sytuację do zbrodni holocaustu (więcej na ten temat tutaj).

Po manifestacji, w której wzięło udział ok. 30 osób pochód wyruszył ulicami miasta. Na trasie dołączyły do nich kolejne osoby. Przemarsz był zabezpieczany przez Policję.

Uczestnicy przemarszu nieśli ze sobą puste trumny opisane jako „ofiary szczepionki”, a także mieli ze sobą banery z napisami m.in. „ręce precz od naszych dzieci” i „stop segregacji sanitarnej”. Część osób niosła także tablice z wizerunkami osób, które zdaniem protestujących zmarły w wyniku powikłań po przyjęciu szczepienia przeciw Covid-19.

Wśród banerów pojawił się także ten przygotowany przez Fundację Życie i Rodzina. Znalazły się na nim zdjęcia szczepionki i płodu, a także podpis „szczepionki na Covid-19 korzystają z aborcji” oraz „szczepionki na Covid-19 są testowane / produkowane na liniach komórkowych z komórek pobranych od abortowanych dzieci”.

Treść baneru była w przeszłości wielokrotnie komentowana przez lekarzy i ekspertów. Wyjaśnienie w tej sprawie znajduje się również na rządowych stronach oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wyjaśniono tam, że „w składzie żadnej z dostępnych w Polsce szczepionek nie ma materiału pochodzącego od człowieka (nie ma tam komórek ani fragmentów ludzkiego DNA)”.

W przypadku szczepionek mRNA (Pfizer/BionTech i Moderna) nie wykorzystuje się linii komórkowych pochodzących z materiału ludzkiego.

Z kolei w przypadku szczepionek wektorowych, czyli Vaxzevria (AstraZeneca) oraz Johnson&Johnson (Janssen), jak można wyczytać na stronie NIZP przy tej pierwszej „w procesie jej wytwarzania adenowirus szympansi jako wektor jest przygotowywany w linii komórek HEK293 uzyskanej z ludzkich embrionalnych komórek nerki uzyskanych w wyniku aborcji przeprowadzonej w 1972 roku.” Natomiast w przypadku preparatu Janssen „w procesie jej wytwarzania adenowirus ludzki typu 26 jako wektor jest przygotowywany w linii komórek PER.C6 uzyskanej z komórek siatkówki zarodka ludzkiego uzyskanych w wyniku aborcji przeprowadzonej w 1985 roku.” Więcej na ten temat tutaj.