Połączenie tradycji ze współczesnością, czyli koncert KROKE w Blue Note Jazz Club

Połączenie tradycji ze współczesnością – to charakteryzuje muzykę klezmerską, której w piątkowy wieczór można było posłuchać w wykonaniu zespołu KROKE w ramach obchodów XXV Dnia Judaizmu, które odbywają się w Poznaniu.

 

Dawniej była to przede wszystkim muzyka związana z żydowskimi obrzędami religijnymi. Wraz z biegiem lat przerodziła się w muzykę rozrywkową graną podczas żydowskich uroczystości, a ostatecznie połączyła się z jazzem. W Poznaniu wciąż jeszcze rzadko można posłuchać muzyki klezmerskiej. W piątek była ku temu okazja w Blue Note Jazz Club.

Akordeon, kontrabas, altówka – te trzy instrumenty przeniosły uczestników koncertu KROKE w wyjątkową muzyczną podróż. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XXV Dnia Judaizmu.

Była to okazja, by poznać tradycyjną muzykę żydowską nie tylko podczas żydowskich uroczystości, ale jako wydarzenie kulturalne w piątkowy wieczór.

Na akordeonie zagrał Jerzy Bawoł, na kontrabasie Tomasz Lato, a na altówce Tomasz Kukubara. Publiczność wypełniła Blue Note Jazz Club do ostatniego miejsca doceniając wyjątkowość wydarzenia.

Więcej o wydarzeniach organizowanych w ramach XXV Dnia Judaizmu pisaliśmy m.in. tutaj.