Dziś Dzień Judaizmu. Główne uroczystości odbywają się w Poznaniu

Dziś obchodzony jest Dzień Judaizmu. W tym roku przypada już XXV edycja święta. Ogólnopolskie obchody odbywają się w Poznaniu już od ubiegłego tygodnia, jednak to właśnie dzisiaj planowane są główne uroczystości.

 

O godzinie 11:00 na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej 26a odbędzie się wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera. Poprowadzą ją Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.

Pół godziny później planowane jest otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera. Uroczystość będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Zgromadzonych gości przywita Rektor WSUS dr Aleksandra Iwaszkiewicz-Woda, a projekt Izby zaprezentuje prof. Eugeniusz Matejko (WSUS). Z kolei prof. Rafał Witkowski z UAM wygłosi wykład.

O godzinie 13:00 przy ul. Stawnej planowane jest spotkanie z Alicją Kobus, wiceprzewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Polsce.

O godzinie 15:00 w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej odbędzie się nabożeństwo biblijne „Moje myśli nie są myślami waszymi”, któremu będzie przewodził Prymas Polski Wojciech Polak.

Komentarz chrześcijański wygłosi abp. Grzegorz Ryś, a żydowski Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Ewangelię poprowadzi Paweł Minajew z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Podczas nabożeństwa nastąpi uroczyste zapalenie Mnory Dialogu przez Ilonę Dworak-Cousin, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska (Tel Awiw) oraz biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z judaizmem.

O oprawę muzyczną zadba Chór Kameralny i zespół instrumentalny Akademii Lubrańskiego pod kierownictwem Kasjana Drogosza.

Ostatnim dzisiejszym wydarzeniem będzie uroczystość wręczenia Nagrody „Menora Dialogu”, którą otrzyma prof. Jan Grosfeld za „zbliżanie ludzi, kultur i narodów”. Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie COEXIST oraz Fundację SIGNUM. Wydarzenie odbędzie się w Akademii Lubrańskiego, ale będzie także transmitowane online.