“Moje myśli nie są myślami waszymi” – wspólne nabożeństwo biblijne XXV Dnia Judaizmu

„Moje myśli nie są myślami waszymi” – pod takim hasłem przebiegają obchody XXV Dnia Judaizmu. Główne uroczystości odbyły się w poniedziałek, w Dniu Dialogu z Judaizmem. W Auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej odbyło się z tej okazji nabożeństwo biblijne.

Dzień Judaizmu, czy inaczej Dzień Dialogu z Judaizmem ogólnopolskie święto w kościele katolickim. Obchody organizowane są w Poznaniu. W tym roku już od 10 stycznia przez aż 10 dni towarzyszą im wydarzenia kulturalne, które pozwalają lepiej poznań historię, kulturę i tradycje judaizmu i Żydów.

Poniedziałkowe nabożeństwo biblijne odbyło się w Auli Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej pod przewodnictwem Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Komentarz chrześcijański wygłosił abp. Grzegorz Ryś, a żydowski Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Ewangelię poprowadził Paweł Minajew z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Ksiądz Jerzy Stranz odczytał list metropolity poznańskiego, abp Stanisława Gądeckiego, który był jednym z inicjatorów utworzenia Dnia Judaizmu w Polsce 25 lat temu, przy okazji wizyty papieża Jana Pawła II w rzymskiej synagodze.

„Ta znamienna wizyta św. Jana Pawła II w rzymskiej synagodze zwróciła wyraźniej uwagę Kościołowi na potrzebę przezwyciężeniem starych uprzedzeń i zbudowaniem podstaw do pełniejszego uznania tej „więzi” i „wspólnego duchowego dziedzictwa”, jakie istnieją między Żydami i chrześcijanami.” – wskazał abp. Gądecki w liście do uczestników i organizatorów XXV Dnia Judaizmu

Nabożeństwu towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez Chór Kameralny oraz zespół instrumentalny Akademii Lubrańskiego pod kierownictwem Kasjana Drogosza.

W czasie nabożeństwa uroczyście zapalono Menorę Dialogu. Dokonali tego: lona Dworak-Cousin, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska (Tel Awiw) oraz bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z judaizmem.