Parowozownia Wolsztyn jakiej jeszcze nie widzieliście

Powozownia w Wolsztynie to jedyna w Europie czynna stacja, gdzie pociągi ciągnięte są przez zabytkowe lokomotywy parowe. Każdego dnia można przejechać się tym nietypowym środkiem transportu. Co można zobaczyć w Parowozowni w Wolsztynie i dlaczego to idealny pomysł na wycieczkę? Zapraszamy na pierwszy odcinek naszego nowego cyklu dokumentalnego.

Na mapie Wielkopolski jest wiele pięknych i ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Jednym z nich jest Parowozownia w Wolsztynie. Dlaczego warto skorzystać z tej atrakcji? Ponieważ jest to ostatnia Parowozownia w Europie, która wciąż realizuje połączenia pasażerskie na liniach normalnotorowych. Chcesz odbyć kurs pociągiem, ciągniętym przez zabytkową lokomotywę parową? Możesz to zrobić! 

Pociągi wyruszają każdego dnia na regularnych liniach między Poznaniem, Lesznem i Wolsztynem, a dodatkowo na przejazdach specjalistycznych oraz turystycznych. Wystarczy wsiąść na odpowiedniej stacji i odbyć podróż do Wolsztyna, gdzie znajduje się szereg kolejnych atrakcji. 

Parowozownia w Wolsztynie powstała w 1907 roku. Składają się na nią nie tylko tory i lokomotywy, ale także czynne hale lokomotywowni, obrotnica, tory odstawcze, stacja ładowania węgla i napełniania kotła z wodą oraz kolejowa wieża ciśnień. Obiekty nie uległy zniszczeniu pomimo wielu lat funkcjonowania.

Od 2016 roku Parowozownia działa jako Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego i niezmiennie przyciąga do Wolsztyna tłumy turystów. 

Jesteś ciekaw jak wyglądają prace serwisowe przy historycznych lokomotywach parowych? Tuż po skończonym kursie, gdy pojazdy zjeżdżają z trasy, pracownicy muszą wykonać szereg prac, przygotowujących maszyny do kolejnego kursu. Każdy zainteresowany może przyjrzeć się pracom serwisowym. 

Na terenie wolsztyńskiej parowozowni znajduje się wyjątkowa Sala Muzealna, gdzie odnajdą się szczególnie pasjonaci maszyn parowych oraz kolei. Szybkościomierze stosowane na parowozach, zbiór torowych latarni sygnałowych, urządzenia zabezpieczające oraz zbiory dokumentów, w tym oryginalny plan rozbudowy parowozowni, oraz pocztówka francuska z roku 1937 – to wszystko przygotowano dla zainteresowanych historią parowozowni. Szczególnego znaczenia eksponatom nadaje fakt, że w większości są to sprzęty należące do prawdziwych pracowników kolei, którzy niegdyś z nich korzystali. 

Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Dostępna jest diorama o długości ok. 2,70m, która przedstawia fragment stacji Wolsztyn. Na makiecie znajdują się elementy pomniejszone o całe 87 razy. Zobaczyć będzie można także miniaturowe modele kolejowe. Salę Muzealną można zwiedzać w dni robocze w godz. 7.00-15.00.

Parowozownię można zwiedzać indywidualnie – samodzielnie lub w towarzystwie rodziny czy znajomych lub z przewodnikiem w przypadku grup liczących 15-50 osób. Trasa zwiedzania obejmuje aż 29 punktów. 

Dla tych, których Parowozownia zachwyci, jednak dostępnych atrakcji będzie wciąż za mało, na przełomie kwietnia i maja każdego roku organizowana jest Parada Parowozów. Wówczas zobaczyć można lokomotywy z całej Europy, w tym Czech, Niemiec, Austrii oraz Węgier oraz niesamowite multimedialne widowisko Para, Światło i Dźwięk.

Wizyta w parowozowni w Wolsztynie oraz przejazd zabytkowym parowozem to idealna atrakcja nie tylko dla miłośników lokomotyw, ale także dzieci, dorosłych i całych rodzin. Koszt biletu normalnego wynosi 10 zł, ulgowego dla uczniów szkół ponadpodstawowych, emerytów, rencistów oraz studentów – 8 zł, a szkolny dla uczniów szkół podstawowych – 4 zł. Dzieci do 7 roku życia obowiązuje bezpłatny wstęp.