Antoni Gaudi w CK Zamek. Największa w Europie wystawa poświęcona hiszpańskiemu architektowi już wkrótce w Poznaniu

Jeden z najbardziej znanych architektów i postaci w historii sztuki, wizjoner, którego pomysły i realizacje zachwycają kolejne pokolenia – Antoni Gaudi to postać nietuzinkowa, a jego projekty – wychodzące poza ramy sztuki nie tylko ówczesnych dla niego czasów. Już niedługo w CK Zamek będzie można podziwiać wyjątkową wystawę poświęconą jego osobie i dorobkowi. Będzie to pierwsza w Polsce i największa w Europie prezentacja dokonań Gaudiego.

 

Już od pierwszych dni marca przez kolejnych kilka miesięcy w Centrum Kultury Zamek gościć będą eksponaty prezentujące dorobek i życie Antoniego Gaudiego. To dzięki niemu cały świat słyszał o Barcelonie i jej architekturze. Teraz będzie można poznać go nieco lepiej

Od 5 marca w Sali Wystaw oraz przestrzeniach Zachodniego Skrzydła zamku prezentowanych będzie ok. 150 eksponatów, w tym plany, rzeźby, makiety, rysunki, elementy architektoniczne, ceramikę, fotografię czy też rzeźby. Wszystkie pochodzą z kolekcji hiszpańskich instytucji oraz prywatnych osób. Będzie to pierwsza w Polsce i zarazem największa w Europie prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta-artysty w tak obszerny sposób.

Wystawa będzie wyjątkową wędrówką po niezwykłym „świecie Gaudiego”. Nie zabraknie zarówno znanej na całym świecie świątyni Sagrada Familia, jak i domów Batlló, Calvet i Milà, pałac Güell oraz projektu spółdzielni La Obrera Mataronense.

Co istotne, poza ekspozycją przygotowano także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano m.in. wykłady, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół oraz spotkania tematyczne.

Jednocześnie CK Zamek przygotowało dwie wystawy towarzyszące w otwartych przestrzeniach budynku. Pierwsza poświęcona będzie rysunkom architektonicznym Zamku Cesarskiego, a druga ukaże fotografie owadów jako inspiracja do zastanowienia się i dostrzeżenia związków świata przyrody ze sztuką i architekturą.

Wystawa Antoni Gaudi będzie czynna od 5 marca do 3 lipca 2022 roku. Kuratorką wystawy jest Charo Sanjuán Gómez.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.