Kolejnych kilkadziesiąt budek lęgowych zawiśnie w przestrzeni miasta

W Poznaniu pojawią się kolejne budki lęgowe dla ptaków. Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył już lokalizacje dla 60 nowych „domków”, w których będą mogły zamieszkać m.in. sikory, szpaki i pustułki.

 

Budki lęgowe pozwalają ptakom na znalezienie dobrego i bezpiecznego miejsca do rozrodu i rozwoju w miejskiej przestrzeni, która nie zawsze sprzyja powstawaniu naturalnym miejscom zamieszkania. W ten sposób Poznań chce z jednej strony tworzyć warunki, które pozwolą na zatrzymanie ptaków w mieście, z drugiej na przyciągnięcie nowych ptasich rodzin.

Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z ornitologiem przeprowadził w ostatnim czasie analizę terenu w czterech zielonych miejscach Poznania. Wyznaczono 60 miejsc na budki lęgowe, które będą zamontowane w parku Kasprowicza, pl. Nowakowskiego, parku Manitiusa i skwerze im. Focha.

Na drzewach zawisną „domki” typu A, czyli te z myślą głównie o m.in. sikorach bogatkach, sikorach modrych i muchołówkach, a także typu B, w których chętnie zamieszkają szpaki i mazurki. W planach jest też budka lęgowa dla pustułki.

Budki powinny pojawić się w wyznaczonych miejscach do końca lutego. Ich wieszaniem zajmie Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Berwińskiego po konsultacji z ornitologiem, który wyjaśni, w jaki sposób montować domki, by nie zaburzać ptasiego spokoju i umożliwić im pełnienie swojej funkcji.