Al. Wielkopolska w nowym wydaniu – więcej zieleni i ekologiczna nawierzchnia ścieżki

Aleja Wielkopolska stała się bardziej… zielona i ekologiczna. Poza nowymi roślinami pojawiły się tam także ławki i kosze na śmieci oraz nowa, ekologiczna nawierzchnia.

 

Szpaler drzew przy al. Wielkopolskiej uzupełniono w ostatnim czasie o 17 kasztanowców białych. Między nimi posadzono także ponad 3 tysiące roślin. Już na wiosnę rozkwitnie tam barwinek. W ramach uzupełniania zieleni na obszarze alei pojawiło się ponad tysiąc traw wydmuchrzycy, czyli odpornego i wyjątkowo trwałego gatunku, który wypełnia przestrzeń wokół drzew i krzewów. Dzięki temu całość terenu jest zazieleniona.

Prace objęły także rekultywację prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych ścieżki. Nową nawierzchnię wykonano z naturalnego kruszywa, dzięki czemu jest bardziej ekologiczna i przyjazna środowisku. Wymaga jednak szczególnej konserwacji przez pierwsze lata – Zarząd Zieleni Miejskiej będzie musiał co pewien czas ją zagęszczać, aż do osiągnięcia stałej stabilizacji.

Naturalne podłoże przepuszcza wody opadowe. Jednocześnie, gdy grunt jest zamarznięty, przepuszczalność jest znacznie ograniczona, a nawierzchnia wydaje się „grząska”. Jak zapewnia jednak ZZM, to naturalna cecha tego typu podłoża.

Przemiana al. Wielkopolskiej to efekt długoletnich planów. Prace projektowe rozpoczęto już w 2019 roku. Przebudowa trwała do końca 2021 roku, a ostatnie prace i odbiory zakończyły się w styczniu 2022 roku. Inwestycja, wraz z projektem, kosztowała ponad 740 tysięcy złotych.

Aleja w nowym wydaniu wygląda estetyczniej i zapewnia więcej zieleni, a tym samym przyczynia się do większego oczyszczania powietrza i schłodzenia gruntu poprzez tworzenie cienia. Nowa nawierzchnia alejki zapewnia z kolei odpowiednią retencję przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu pieszym.