Poznań Viva Senior – Miasto przypomina o usługach dla poznańskich seniorów

W Polsce obchodzony jest dziś Dzień Babci, a jutro swoje święto mają dziadkowie. Z tej okazji Miasto Poznań przypomina o ofercie skierowanej do poznańskich seniorów – a tych mieszka w stolicy Wielkopolski prawie 140 tysięcy.

 

Miasto przypomina o funkcjonującym w Poznaniu pakiecie Viva Senior, czyli zbiorze bezpłatnych usług skierowanych do najstarszych mieszkańców miasta.

Wśród nich jest m.in. „Taksówka dla Seniora”, w ramach której osoby mające trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną mogą skorzystać z bezpłatnych usług taksówką, by dojechać np. do urzędu, lekarza, banku czy na cmentarz. W 2020 roku skorzystano z tej usługi ponad 5,5 tysiąca razy.

Ciekawą propozycją jest też „Książka dla Seniora”, czyli dostarczanie do domów seniorów zamówionych w Bibliotece Raczyńskich książek, audiobooków czy też filmów.

Seniorzy chętnie korzystają z usługi „Złota Rączka dla Seniora”, czyli bezpłatnej pomocy przy drobnych domowych naprawach i usterkach. W ubiegłym roku skorzystano z niej ponad 2,8 tysięcy razy. Ponadto ponad 500 razy proszono o bezpłatne mycie okien w domach, a ponad 200 razy seniorzy prosili o porządkowanie nagrobków bliskich na cmentarzach komunalnych. W przypadku tej drugiej usługi seniorzy otrzymują zdjęcie po wykonaniu usługi.

W 2021 roku ponad 3,9 tysięcy razy korzystano również z usługi „Mobilna pielęgnacja stóp u seniorów”. To bezpłatna usługa kosmetyczna, w ramach której profesjonalista skraca i oszlifowuje płytkę paznokci u seniora w domu.

W ramach pakietu dostępne jest też „Poznańskie Pudełko Życia”, które pomaga w stanach zagrożenia życia i w którym znajdują się podstawowe dane zdrowotne o seniorze – na co choruje i jakie leki bierze, czy jest uczulony i kogo poinformować o np. pobycie w szpitalu.

Seniorzy chętnie korzystają także z Miejskiej Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, w ramach której mogą bezpłatnie wypożyczyć niezbędne przyrządy i urządzenia potrzebne do powrotu do sprawności.

W ubiegłym roku zorganizowano także konkursu na tzw. mikrogranty, w ramach których osoby 60+ mogły otrzymać dotację na realizację ciekawych pomysłów związanych z np. aktywizacją społeczną czy działaniami integrującymi. Podobnego konkursu można spodziewać się także w 2022 roku.

Jak wynika z danych GUS, obecnie w Poznaniu mieszka niemal 140 tysięcy seniorów, w tym ponad 90 tysięcy to kobiety.