Przystanek “Al. Marcinkowskiego” zmieni nazwę? Pojawiła się nowa propozycja

Czy po przebudowie Al. Marcinkowskiego przystanek tramwajowy zmieni swoją nazwę? Pojawiła się propozycja nowej, która jednak budzi różne reakcje wśród mieszkańców. Sceptycznie do niej podchodzi również miejscowa rada osiedla oraz… Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Trwa przebudowa Al. Marcinkowskiego w ramach prac związanych z Projektem Centrum. Choć do ich zakończenia pozostało jeszcze trochę czasu, to już rozważane są zmiany. Dyrekcja Muzeum Narodowego zaproponowała, by przystanek tramwajowy na Alejach Marcinkowskiego zmienił nazwę właśnie na „Muzeum Narodowe”. Ma to stanowić podpowiedź co do lokalizacji instytucji i zachętą do odwiedzenia go. Ma również pomóc turystom i osobom nieznającym Poznania w odnalezieniu się w przestrzeni miejskiej.

Propozycja została przesłana do oceny Rady Osiedla Stare Miasto. Jednocześnie, wysyłając do radnych pismo Zarząd Transportu Miejskiego przyznał, że sam podchodzi do propozycji sceptycznie.

„Jako wykonujący zadania zarządzającego przystankami komunikacyjnymi na terenie Poznania przedstawioną propozycję oceniamy negatywnie, ponieważ w naszej ocenie zmiana taka naruszyłaby historycznie ukształtowane nazewnictwo miejskie (…) Ponadto mamy na uwadze wybitne znaczenie osoby dra Karola Marcinkowskiego, patrona Alei od których bierze się obecna nazwa tego zespołu przystankowego, dla historii Poznania i Wielkopolski” – wskazano w piśmie  ZTM Poznań

Tomasz Dworek, zastępca przewodniczącego RO Stare Miasto publikując informację przyznał, że także osiedlowi radni „sceptycznie podchodzą do propozycji”.

W komentarzach pod postami radnego można znaleźć różne opinie, choć przeważają te opowiadające się za pozostawieniem dotychczasowej nazwy. Jak wskazują mieszkańcy, ma ona charakter historyczny, na stałe wpisała się w świadomość poznaniaków i turystów i jest upamiętnieniem postaci Karola Marcinkowskiego. Część osób wskazuje również, że Muzeum Narodowe jest oddalone od przystanku, a bliżej jest nawet inne historyczne miejsce – Hotel Bazar.

Z kolei zwolennicy zmiany powielają argumenty instytucji o tym, że pozwoli to na lepszą orientację w terenie przyjezdnym oraz promocję samego muzeum.