Podczas prac na ul. św. Marcin odkryto fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku Cesarskiego

Prace przy przebudowie ul. św. Marcin przyniosły… niespodziankę. Podczas robót odkryto fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku Cesarskiego.

 

Jak informuje CK Zamek, podczas prac ziemnych odkryto fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku Cesarskiego. Są zachowane w dobrym stanie i w ukazują główne założenia.

Imponują rozmiary, ale jak podkreśla CK Zamek, potężne było samo ogrodzenie, szczególnie brama wjazdowa z dwiema wartowniami.

Dlaczego obecne ogrodzenie jest inne i ustawione bliżej? Jak wyjaśnia instytucja, w czasie wojennej przebudowy przekształcono i ograniczono dziedziniec honorowy. Wybudowano istniejący do dziś murek, na którym ustawiono latarnie. Stare ogrodzenie zostało ukryte pod drogą w ul. św. Marcin.

Na razie nie wiadomo, co się stanie z reliktami. Wiele osób komentujących post, w którym poinformowano o odkryciu opowiada się za tym, by biorąc pod uwagę, że jest to część poza jezdnią, zamontować szklane płyty, dzięki którym możliwe byłoby uwidocznienie i ukazanie przechodniom dawnych fundamentów.