Oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma

Oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy wzbogacił ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. To wyjątkowy eksponaty, jedyny tego typu udostępniony badaczom i publiczności.

 

Poznańskie Centrum otrzymało eksponat w ramach użyczenia od Muzeum Historii Polski. Obiekt powstał w latach 1940-1942 we Francji po ewakuacji Polskiego Biura Szyfrów do tego państwa. Służył do odczytywania depesz szyfrowanych Enigmą. Jego elementy wyprodukowano w fabryce pod Paryżem według polskiego projektu, a następnie zostały złożone przez polskich inżynierów Biura Szyfrów.

Po II wojnie światowej urządzenie przewieziono do Wielkiej Brytanii, gdzie w kolejnych latach trafiło do zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Co ciekawe, polska replika różni się od niemieckiego oryginału m.in. miejscem okablowania, które w oryginale znajduje się z przodu, a w polskiej replice z tyłu.

„Zasada działania jest jednak dokładnie taka sama jak w pierwowzorze. Na tym właśnie polegała wielkość polskich inżynierów i kryptologów. Potrafili zbudować maszynę nie znając jej konstrukcji, nie posiadając oryginalnego egzemplarza” – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Dopiero w 2020 roku egzemplarz stał się własnością Muzeum Historii Polski. Teraz w ramach użyczenia trafiło do Centrum Szyfrów Enigma, gdzie będzie można je oglądać do czerwca.

W uroczystym przekazaniu eksponatu wzięli udział m.in. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz Monika Herkt, dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Centrum Szyfrów Enigma planuje rotacyjne pokazywanie różnych modeli maszyny szyfrującej Enigma w ramach ekspozycji. W ubiegłym roku zwiedzający mogli oglądać wersję cywilną, pochodząca ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.