Kolejna edycja programu Kawka Bis. Można uzyskać dofinansowanie na likwidację pieca

Od 2024 roku wprowadzone zostają ograniczenia i zakazy, związane ze spalaniem paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet. Każdy posiadacz starych pieców będzie musiał się ich pozbyć, inaczej może spodziewać się kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Z początkiem stycznia ruszył konkurs Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca.

 

Kawka Bis to projekt realizowany od 2018 roku, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń spowodowanych spalinami paliw stałych, w tym węgla, drewna oraz brykietu. Od 2024 r. każdy posiadacz starego bezklasowego pieca centralnego ogrzewania musi wymienić go na bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe, elektryczne lub oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym pompę ciepła bądź wykorzystujące instalacje fotowoltaiczne. Ci, którzy tego nie zrobią mogą spodziewać się kary grzywny sięgającą nawet 5 tys. zł.

By wspomóc finansowo mieszkańców Poznania, od 2 stycznia br. organizowany jest konkurs,w ramach którego blisko 15 mln zł zostanie przeznaczonych na likwidację tzw. kopciuchów. To aż o 5 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

Dofinansowanie zależne jest od tego, na jakie źródło wymieniony zostanie dotychczasowy, stary piec. W przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z miejskiej sieci ciepłowniczej można liczyć na dofinansowanie do 12 tys. zł, przy wymianie pieca na pompę ciepła – do 15 tys. zł oraz do 20 tys. zł przy wymianie na pompę ciepła połączoną z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

W tym roku ułatwiono proces składania wniosków o dofinansowanie oraz zmniejszono liczbę potrzebnych załączników. Formularz można łatwo wypełnić za pośrednictwem strony internetowej ePUAP. Istnieje także możliwość jego tradycyjnego, papierowego przekazania – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres).

Jakie są warunki udziału w programie? Wystarczy posiadać w pełni sprawny kocioł lub piec węglowy, który odpowiada za ogrzewanie mieszkania bądź domu.

Posiadacze pieców centralnego ogrzewania mają czas na wymianę do końca 2023 roku, natomiast korzystający z pieców kaflowych – do końca 2025r. Zostanie ona przeprowadzona dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie, przy czym inwestycja musi być w pełni zgodna z wymogami prawa budowlanego.

Nabór wniosków potrwa do 31 lipca 2022 roku, natomiast rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października.

Zmiany wprowadziła grudniowa uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 2017 roku.

Więcej informacji dotyczących programu Kawka Bis oraz wnioski dostępne są na stronie https://www.poznan.pl/kawka/. Niezbędne informacje uzyskać można pod numerem infolinii 61 646 33 44 oraz Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 19 63 oraz 61 878 40 62. Pytania można kierować także drogą mailową na adres: kawka@um.poznan.pl.