Monitoring w Poznaniu poprawia bezpieczeństwo

System Monitoringu Wizyjnego Poznania wzbogaci się w tym roku o nowe kamery. Dzięki nim miasto będzie bezpieczniejsze – tylko w 2021 r. operatorzy tych urządzeń wychwycili prawie 6 tysięcy sytuacji, które wymagały szybkiej interwencji mundurowych i zatrzymali prawie 200 przestępców.

W 2021 roku System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania został rozbudowany o kolejne 62 kamery. Oznacza to, że na koniec grudnia działało w nim 1 026 urządzeń. Przez cały ubiegły rok operatorzy monitoringu miejskiego wychwycili ponad 5,8 tysiąca zdarzeń.  Najwięcej z nich – niemal 2,3 tys. dotyczyło picia alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz pijanych osób. Operatorzy blisko tysiąc razy zauważyli też ludzi, którzy leżeli w miejscach publicznych i wymagali pomocy. Niewiele mniej, bo 861 razy odnotowano awarie i uszkodzenia infrastruktury drogowej oraz uchybienia porządkowe (603 razy). Monitoring pomógł też w zauważeniu blisko stu bójek, rozbojów i kradzieży oraz 68 przypadków dewastacji mienia. 

Na podstawie zgłoszeń operatorów policjanci zatrzymali 197 sprawców przestępstw, w tym aż 11 poszukiwanych listami gończymi. 

W ramach inwestycji Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP nowe kamery zostały zainstalowane m.in. w okolicy wieży widokowej na Szachtach, na Ratajach, na terenie osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie. Kamery pojawiły się też przy skrzyżowaniu ulic Lotniczej i Dąbrowskiego, na osiedlach Zielony Dębiec i Świerczewo, na przecięciu ulic Meissnera i Arcta, a także na pętli Górczyn oraz skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Kurpińskiego. 

Kolejne kamery zostały zainstalowane w ramach zadań innych jednostek i spółek miejskich – w pobliżu przystanków P&R przy rondzie Starołęka i ul. Biskupińskiej, przy Rynku Łazarskim, a także wzdłuż trasy tramwajowej na Naramowice oraz przebudowanych torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r.

Nie zapomniano też o modernizacji istniejących już urządzeń. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w 5 centrach oglądu zainstalował 14 nowych stanowisk operatorskich, zaktualizowano też oprogramowanie. 

Bezpieczniej na kolejnych osiedlach

System Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania w 2022 r. będzie się nadal rozwijał. Kolejne kamery pojawią się na Ratajach, przy ul. Warszawskiej, ul. Składowej na osiedlach Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo oraz Fabianowo-Kotowo. Urządzenia będą również na zmodernizowanym placu Kolegiackim oraz na osiedlach: Krzyżowniki-Smochowice, Morasko-Radojewo, Chartowo oraz Warszawskie-Pomet-Maltańskie.

Oprócz dalszej rozbudowy systemu w tym roku zaplanowano również utworzenie nowego Zintegrowanego Centrum Oglądu Monitoringu.

Na zamontowanie nowych kamer oraz modernizację najstarszych, obecnie funkcjonujących w miejskim systemie monitoringu, zaplanowano prawie 2,8 mln zł, z czego ponad 998 tys. zł to pieniądze przekazane przez rady osiedli, a ponad 400 tys. zł pochodzi z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.