Czym jest przesyłka pobraniowa?

Każdy, kto przynajmniej raz zamawiał coś przez internet, spotkał się z określeniem przesyłki pobraniowej. Jak się jednak okazuje, nie każdy wie, czym taka przesyłka jest, jak jest rozliczana i gdzie konkretnie można ją zamówić. Warto się nieco na ten temat dowiedzieć, aby w przyszłości nie popełnić jakiegoś błędu lub niedopatrzenia. Czym zatem jest przesyłka pobraniowa?

Na czym polega przesyłka pobraniowa?

Rzecz jasna, zanim przejdzie się do najważniejszych zagadnień, czyli jak rozliczana jest paczka za pobraniem, jak się ją powinno zamawiać, a także gdzie nie może być ona realizowana, najpierw trzeba się dowiedzieć zupełnych podstaw, czyli tego, czym taka przesyłka w ogóle jest i na czym polega. Przesyłka za pobraniem to bardzo szczególna paczka, ponieważ wysyłana jest ona do klienta, zanim jeszcze zostanie zapłacona. Płatność za zamówienie, czyli za towar i koszt transportu paczki przyjmowana jest nie przez internet, płatnością kartą czy też Blikiem, lecz gotówką u kuriera. To kurier przyjmuje pieniądze od odbiorcy, a dopiero potem firma kurierska rozlicza się z danej paczki z firmą lub osobą, która ją wysłała. Oczywiście zdarza się tak, że część kurierów ma przy sobie terminale płatnicze, co jest zdecydowanie wygodniejsze dla klienta, ponieważ nie musi przygotowywać idealnie wyliczonej kwoty pobrania — kurier rzadko kiedy ma większą kwotę do wydawania.

Gdzie można wysłać paczkę za pobraniem?

Wiedzieć trzeba, że nie wszystkie wysyłane w Polsce paczki trafiają do krajowych adresatów. Coraz większa ich grupa wysyłana jest poza granice naszego kraju. Zasadne jest więc w tej sytuacji pytanie, czy takie zagraniczne paczki również mogą być wysłane za pobraniem? Jak się okazuje niestety nie — paczki, które wysyłane są poza granice naszego kraju, w całości muszą być opłacone z góry. Powoduje to, że płatność pobraniowa w tym wypadku nie jest możliwa.

Jakie są zalety takiej paczki?

Warto się teraz zastanowić, z jakiego powodu powinno się zainteresować taką formą płatności za przesyłkę. Jakie są jej najważniejsze zalety dla klienta, lecz również i dla firmy, która taką paczkę realizuje? Klient na przesyłce za pobraniem zyskuje przede wszystkim krótszy czas realizacji zamówienia. Po jego złożeniu w sklepie internetowym obsługa nie czeka na płatność, jej księgowanie i zatwierdzanie, lecz od razu po wpłynięciu zamówienia trafia ono do wysłania. Powoduje to, że taka paczka jest już z reguły na drugi dzień u klienta. Co zyskuje w ten sposób sklep? Rzecz jasna korzyścią dla niego jest zadowolenie klienta, który szybko otrzymuje swoją paczkę. Sam sklep w zależności od tego, jaką ma umowę z firmą kurierską, wypłaty z tytułu pobrań otrzymuje raz na 2 tygodni lub też raz na 4 tygodnie.

Szczegóły dotyczące wysyłania paczki za pobraniem

Jeśli chce się zamówić paczkę za pobraniem przez sklep internetowy, to jest to zadanie niezwykle proste. Problem jednak robi się w sytuacji, gdy taką paczkę chce się wysłać do kogoś prywatnie. Jak wysłać taką przesyłkę? W tym wypadku warto się posłużyć ofertą jednego z najlepszych brokerów kurierskich na rynku, czyli allekurier.pl. Po wejściu na stronę należy podać podstawowe parametry paczki, takie jak jej rozmiar czy też wagę, a następnie kliknąć wyceń paczkę. To właśnie tam określa się dodatkowe parametry przesyłki, takie jak pobranie. Spowoduje to, że strona nie przeniesie nas do płatności za wysyłkę, lecz od razu do formularza, w którym trzeba będzie podać swoje dane oraz dane odbiorcy. Co bardzo ważne, koniecznie trzeba podać swój numer konta, na który przelane zostanie pobranie. I tak naprawdę to wszystko, ponieważ dalej wystarczy wykonać już standardowe działania podczas wysyłania takiej paczki, czyli wydrukować list przewozowy, umieścić go na paczce i poczekać na przyjazd kuriera.