Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo

Historia Kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo sięga wiele pokoleń wstecz, jednak droga jaką przeszła, by dziś móc zachwycać zwiedzających nie każdemu jest dobrze znana. Każdy zainteresowany może na własne oczy zobaczyć ścianę, na której utrwalona została legenda. W najnowszym odcinku naszego cyklu dokumentalnego można zrobić to także z nietypowej perspektywy, by wiedzieć, gdzie zajrzeć podczas zwiedzania.

Brakuje Ci planów na weekend? A może pierwszy raz przyjeżdżasz do Poznania i zastanawiasz się, od czego rozpocząć poznawanie miasta? Jeśli kochasz klimat oraz estetyczną harmonię zabytkowych budynków z X wieku, mamy atrakcję specjalnie dla Ciebie! 

Na terenie Wielkopolski znajduje się wiele kościołów i świątyń, ale nie każdy przeszedł tyle, co kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, który powstał tuż przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I. 

Warto rozpocząć od krótkiego zarysu historycznego. W 1038 roku podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława, świątynia została zniszczona. Odbudował ją Kazimierz Odnowiciel na wzór stylu romańskiego, jednak w 1430 roku kościół rozebrano, by tym razem stworzyć całkiem nowy – w stylu gotyckim. W takiej formie architektonicznej przetrwał aż do dziś. 

Kościół, od początku istnienia aż do czasów współczesnych, przeszedł wiele remontów oraz rekonstrukcji. W międzyczasie podniesiono go do rangi kolegiaty i utworzono przy nim kapitułę, którą następnie ogrodzono wysokim murem. Jednak w 1988 roku świątynie całkowicie zamknięto. 

W latach 2017-2021 za sprawą Archidiecezji Poznańskiej, miasta Poznania i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dokonano ostaniej przebudowy chrześcijańskiej kaplicy. Przez wiele lat kościół Najświętszej Marii Panny in Summo był wyłączony z użytku, jednak od 2021 roku zaczęto znów pełnić tam funkcje sakralne. Obiekt jest dostępny również dla zwiedzających, by każdy mógł na własne oczy zobaczyć piękno pierwszej chrześcijańskiej świątyni na Ostrowie Tumskim. 

Wielopokoleniowa historia rozbudowy kościoła musiała pozostawić pewną legendę, według której na kamieniu, znajdującym się na wschodniej ścianie świątyni, można zobaczyć ślady, które są pozostałością po ostrzeniu mieczy, co miało im nadawać nadprzyrodzoną moc. Według innych podań jest to ślad diabelskiej łapy. Wystarczy odwiedzić kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, by samemu przekonać się ile prawdy w rzeczywistości jest w dawnych legendach. A może pozostałości przypominają coś całkiem innego? Warto pobudzić swoją wyobraźnię. 

Jak podaje strona Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci, który jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, zwiedzanie Kościoła NMP w tygodniu jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 61 852 21 67 lub poprzez mail: rezerwat@muzarp.poznan.pl. Natomiast w weekendy – soboty oraz niedziele – budynek można odwiedzić w godz. 11.00-14.00. Wyjątkiem są dni, kiedy prowadzone są nabożeństwa okolicznościowe i liturgie. Wstęp jest bezpłatny, co stanowi dodatkową zachętę do takiej formy spędzenia swojego wolnego czasu. 

Ostrów Tumski to miejsce, z którego historią powinien zapoznać się każdy mieszkaniec Wielkopolski, szczególnie jej stolicy. Tuż obok Kościoła Najświętszej Maryi Panny znajduje się okazała katedra poznańska, której architektoniczne bogactwo zachwyca już z daleka. Stanowi to jedno z najbardziej rozpoznawalnych oraz chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Poznaniu. Weekend z historią w tle jest dedykowany nie tylko starszym miłośnikom zabytków, ale również młodzieży, która chce dowiedzieć się więcej o historii najznakomitszych poznańskich budowli. 

Odcinek o kościele Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim został zrealizowany we współpracy z Fundacją Akademia Jana Lubrańskiego, dzięki mecenatowi miasta Poznań