Poznań “wyrzuca” kluby go-go ze Starego Rynku i jego okolic

Obowiązująca od niemal 4 lat uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego Stare Miasto została znowelizowana. Część przepisów doprecyzowano, ale dodano także nowe. Najważniejszą zmianą jest ta o zakazie prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na wskazanym obszarze. W ten sposób Miasto chce wyeliminować problem związany z działalnością klubów go-go na Starym Rynku i w jego sąsiedztwie.

 

Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto miała za zadanie ujednolicenie i prawne usankcjonowanie m.in. działań reklamowych, prowadzenia handlu i gastronomii i sposobu korzystania z zabytków. Funkcjonuje od lutego 2018 roku, ale na podstawie obserwacji i analiz uznano, że są pewne kwestie, które wymagają doprecyzowania.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków wraz z międzywydziałowym zespołem zadaniowym UMP przygotował nowelizację, która m.in. wprowadza korekty dot. nazw ulic stanowiących granicę parku, uściśla kwestie iluminacji budynków, a także precyzuje możliwości prezentowania banerów informujących o wydarzeniach kulturalnych.

Jedną z najważniejszych zmian jest jednak pojawienie się nowego punktu, czyli zakazu działalności usługowej o charakterze erotycznym. W ten sposób Miasto chce „wyrzucić” z obszaru Starego Rynku i jego okolic kluby go-go. Walkę z tą działalnością poznański magistrat prowadzi od kilku lat. Teraz prawnie chce usunąć je ze starorynkowej płyty.

Zdaniem władz Poznania, kluby go-go „negatywnie wpływają na zabytkowy charakter i wizerunek Poznania”. Wskazują na uciążliwości związane z takim sąsiedztwem, co przyczynia się do wyprowadzek okolicznych mieszkańców. Skargi spływają także od turystów oraz gości hotelowych.

„Obecność tego typu działalności w śródmieściu negatywnie wpływa na wizerunek Poznania – nie tylko na zewnątrz, wśród turystów i osób odwiedzających nasze miasto w celach biznesowych, ale też mieszkańców. Nie możemy tego tolerować. Stary Rynek i okolice to nasze dziedzictwo, które musimy chronić i o które musimy dbać. Wierzę, że nowy zapis w uchwale o parku kulturowym spowoduje, że tego typu usługi przestaną psuć wizerunek ścisłego centrum i całego Poznania, a stolica Wielkopolski słynąć będzie jak dotąd z interesujących zabytków, przedsiębiorczości i bogactwa kulturalnego” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydenta Poznania

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania podkreśla, że prowadzenie działalności i użytkowanie wspólnej przestrzeni wiąże się z odpowiedzialnością.

„Najcenniejszy historycznie obszar miasta ma służyć w równej mierze mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Prawo do użytkowania wspólnej przestrzeni wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również odpowiedzialnością i pociąga za sobą różne obowiązki. Dlatego właśnie powołaliśmy do życia park kulturowy. Liczymy, że nowelizacja uchwały o parku kulturowym pomoże stworzyć warunki prawne do docelowego usunięcia z historycznego obszaru staromiejskiego szkodzących wizerunkowi Poznania klubów go-go. Dołożymy wszelkich starań, by Stare Miasto mogło szczycić się mianem największej atrakcji turystycznej, godnie prezentując zachowane dziedzictwo kulturowe” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania

Jednocześnie Urząd Miasta podkreśla, że nowelizacja uchwały nie narusza swobody prowadzenia działalności gospodarczej związanej z branżą erotyczną. Może być ona realizowana poza granicami Parku Kulturowego Stare Miasto.